Botox – szybkie i trwałe usuwanie zmarszczek mimicznych

0

Zmarszczki mimiczne mogą pojawić się już po dwudziestce. Gdy także są Twoim problemem, możesz pozbyć się ich z użyciem botoksu!

Najczęściej pojawiają się na czole oraz wokół oczu – zmarszczki mimiczne to dla wielu kobiet, a także dla mężczyzn spory problem. Przez długi czas nie istniała żadna skuteczna metoda, aby się ich pozbyć. Teraz jednak można już z niej skorzystać – to botox, czyli toksyna botulinowa wstrzykiwana bezpośrednio w zmarszczki.

 W artykule poruszono następujące tematy:

 • Czym dokładnie jest botox?
 • Jak działa toksyna botulinowa?
 • Botox w medycynie estetycznej
 • Wskazania do użycia botoksu
 • Jak przebiega zabieg z użyciem botoksu?
 • Przeciwwskazania do botoksu
 • Gdzie wykonać botox?

Czym dokładnie jest botox?

Botox, także botoks w spolszczonej pisowni, to nazwa handlowa związku określanego jako toksyna botulinowa, a dokładnie jad kiełbasiany. To silna toksyna wytwarzana przez bakterie – laseczki Clostridium botulinum.

Toksyna botulinowa działa na układ nerwowy. W dużej dawce może doprowadzić nawet do śmierci. Badacze odkryli jednak, że w niewielkich ilościach ma ona działanie terapeutyczne.

Botox używany jest przede wszystkim do niwelowania nadmiernego napięcia mięśniowego u dzieci oraz u dorosłych, na przykład przy kurczach powiek, twarzy, zezie, przy nadmiernej spastyczności mięśni.

Swoją największą popularność botoks zawdzięcza jednak medycynie estetycznej, która stosuje go jako skuteczny środek na usuwanie zmarszczek, a także na leczenie nadpotliwości.

Jak działa toksyna botulinowa?

Toksyna botulinowa działa na płytkę nerwowo-mięśniową, doprowadzając do zablokowania przewodnictwa nerwowo-mięśniowego, a także do zmniejszenia lub całkowitego zastopowania ruchu mięśnia.

Efekt blokady przewodnictwa nerwowo-mięśniowego jest czasowy. Następnie połączenia odbudowują się, a tym samym dochodzi do przywrócenia ruchu mięśnia. Czas trwania efektu zależny jest od miejsca wstrzyknięcia botoksu oraz dawki, a przy tym od indywidualnych predyspozycji. To najczęściej od około 3 do 9 miesięcy.

Takie działanie botoksu spowodowało, że medycyna estetyczna wybrała go jako skuteczny sposób na usuwanie zmarszczek mimicznych, jako że to one są powiązane z ruchem mięśni twarzy.

Botox w medycynie estetycznej

Współczesna medycyna estetyczna oferuje swoim klientom dostęp do szerokiej gamy różnych zabiegów mających na celu niwelowanie efektów starzenia się skóry twarzy.

Medycyna estetyczna w celu usuwania zmarszczek wykorzystuje dwa rodzaje specyfików, a mianowicie są to botoks oraz kwas hialuronowy, które działają inaczej i także posiadają inne zastosowanie. W wybranych przypadkach mogą być również stosowane wspólnie.

Botoks rekomendowany jest przede wszystkim na zmarszczki mimiczne, czyli te, które powstają wskutek ruchu mięśni twarzy. Zmarszczki mimiczne mogą pojawić się na twarzy już po dwudziestce. Są na nie narażone przede wszystkim osoby z bogatą mimiką twarzy, na przykład szeroko uśmiechające się, marszczące czoło, a także palące papierosy.

Wskazania do użycia botoksu:

 • zmarszczki pomiędzy brwiami, tak zwane lwie zmarszczki
 • zmarszczki poprzeczne na czole
 • zmarszczki wokół oczu – kurze łapki, zmarszczki pod oczami
 • zmarszczki przy nosie, tak zwane zajęcze bruzdy
 • zmarszczki przy ustach – zmarszczki palacza
 • zmarszczki na brodzie
 • zmarszczki na szyi

Jak przebiega zabieg z użyciem botoksu?

Zabieg taki jak botoks jest zabiegiem małoinwazyjnym i bezpiecznym, który nie wymaga szczególnych przygotowań ze strony pacjenta oraz specjalnej rekonwalescencji.

Przed zabiegiem pacjentka bierze udział w konsultacjach z lekarzem medycyny estetycznej. Lekarz bada pacjentkę, sprawdzając stan jej skóry, wykonuje wywiad, omawia z nią oczekiwany efekt, a następnie kwalifikuje pacjentkę do zabiegu.

Potem toksyna botulinowa w odpowiedniej ilości umieszczana jest w strzykawce z bardzo cienką igłą, a następnie wstrzykiwana w uprzednio wyznaczone miejsca w wybrane zmarszczki, na przykład na czoło czy wokół oczu. Następnie lekarz delikatnie rozprowadza substancję, aby właściwie się rozłożyła.

Zabieg nie jest odczuwalny jako bolesny, dlatego też najczęściej nie stosuje się wówczas żadnego znieczulenia. Gdy pacjentka chciałaby jednak znieczulić skórę, można wykorzystać specjalne maści do znieczulenia miejscowego.

Bezpośrednio po zabiegu skóra może być zaczerwieniona i obrzęknięta. Mogą pojawić się niewielkie zasinienia. Pacjentka po botoksie powinna pamiętać o tym, by nie schylać się, nie dotykać miejsca wykonania zabiegu, a także unikać wysokich temperatur.

Efekty zabiegu pojawiają się po około 3-4 dniach, natomiast pełny rezultat można zauważyć po około 10-14 dniach w zależności od pacjentki. Zmarszczki mimiczne pozostają niewidoczne przez okres od około 4 do 9 miesięcy, najczęściej przez około 6 miesięcy. Potem zabieg można wykonać kolejny raz.

Warto przy tym wskazać, że toksyna botulinowa nie zatrzymuje procesu starzenia się skóry, dlatego też zmarszczki będą stale się pogłębiały wraz z wiekiem.

Przeciwwskazania do botoksu:

 • pacjentki w ciąży i karmiące piersią
 • nadwrażliwość na składniki aktywne w preparacie – białka albuminy
 • zaburzenia krzepliwości krwi
 • zaburzenia w przewodnictwie nerwowo-mięśniowym
 • schorzenia zapalne skóry
 • miejscowe uszkodzenia skóry
 • stosowanie określonych leków, w tym antybiotyków aminoglikozydowych, leków rozkurczowych, leków zmniejszających krzepliwość krwi

W razie wątpliwości dotyczących uczestnictwa w zabiegu usuwania zmarszczek botoksem warto skonsultować się z lekarzem.

Gdzie wykonać botox?

Zabieg taki jak botox należy wykonać w dobrym gabinecie medycyny estetycznej, gdzie odbędzie się on pod okiem doświadczonego specjalisty w tej właśnie dziedzinie. Należy unikać usuwania zmarszczek poza gabinetami – ryzyko pojawienia się poważnych skutków ubocznych jest wtedy bardzo wysokie.

W mazowieckim botoks można wykonać między innymi w Akademii Medycyny Estetycznej Ursynów, która specjalizuje się w prowadzeniu pełnej gamy zabiegów medycyny estetycznej w tym w zabiegach z użyciem botoxu. Zapraszamy!

artykuł partnera

Jeśli znalazłeś się na zdjęciach, a nie wyrażasz zgody na publikację swojego wizerunku, napisz do nas na redakcja@panoramakutna.pl

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze zamieszczane przez internautów. Jeśli widzisz nieodpowiednie treści, zgłoś nam na redakcja@panoramakutna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here