Czym jest hydroizolacja?

reklama

Hydroizolacja jest zabezpieczeniem budynku przed negatywnym działaniem wody i wilgoci. Właściwie każdy element konstrukcji budowlanej jest narażony na niszczycielski wpływ wody, ale na pewne części budynku trzeba zwrócić szczególną uwagę. Budynek powinien być dobrze zabezpieczony przed wodą od stóp do głów. Oznacza to, że dobra hydroizolacja zaczyna się w fundamentach, a kończy na dachu konstrukcji. Po drodze pamiętamy o balkonach i tarasach, a także pomieszczeniach wewnętrznych, które ze względu na swoją funkcjonalność narażone są na działanie wody, np. łazienka.

Rodzaje hydroizolacji

reklama

Ze względu na sposób ułożenia warstwy izolacyjnej, hydroizolację dzielimy na pionową i poziomą. Pionowa pokrywa ściany, natomiast poziomą stosuje się na stropach, dachach oraz fundamentach.

W zależności od stopnia narażenia na niszczycielskie działanie wody mówimy o hydroizolacji parochronnej, przeciwwilgociowej oraz przeciwwodnej. Podstawowa różnica między izolacją parochronną i przewiwwodną polega na tym, że parochronną izolację stosuje się przed działaniem wody, która nie wywiera ciśnienia hydrostatycznego, a przeciwwodną ochronę, gdy woda takie ciśnienie wywiera na budynek.

reklama

W zależności od siły naporu wody, w ramach kategorii hydroizolacji przeciwwodnej rozróżnia się trzy typy: izolację lekką, średnią oraz ciężką. Lekka ochrona zabezpiecza przed boczną penetracją wilgoci. Nie stosuje się jej przy izolacji dachów czy tarasów, tutaj wymagana jest ochrona typu średniego. Natomiast ciężką hydroizolację wykorzystuje się, aby ochronić budynek przed wodą pod ciśnieniem, np. gdy budynek stoi poniżej poziomu wód gruntowych.

Jak ważna jest hydroizolacja

Brak izolacji wodnej lub wadliwie wykonana hydroizolacja może skutkować przedostaniem się wody do elementów konstrukcji. To z kolei może doprowadzić do zniszczenia izolacji termicznej, a co za tym idzie powodować znaczne utraty ciepła. Dalej, utrzymująca się wilgoć w murach obniża ich nośność, osłabieniu więc ulega sama konstrukcja budynku. Zawilgocone mury to pożywka dla pleśni i grzybów, których obecność może obniżyć ogólną odporność mieszkańców, a nawet powodować choroby układu oddechowego oraz alergie.


Artykuł powstał we współpracy z https://kedziorahydroizolacje.pl

reklama


1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Ostatnio dodane:

KORONAWIRUS. Zmarło kolejne 10...

Mamy 268 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Zmarło też 10 kolejnych osób - informuje Ministerstwo Zdrowia. Bardzo duży...

(WIDEO) „Uwaga, uwaga…” –...

„Uwaga, uwaga! Policja informuje. Mamy stan epidemii. Zostań w domu. Nie narażaj siebie i innych! Opuszczaj miejsce zamieszkania tylko, gdy to jest...

(ZDJĘCIA) Duża akcja policji...

Akcja rodem z filmów sensacyjnych rozegrała się w sobotę przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie pojawiło się kilka radiowozów policji i karetka pogotowia ratunkowego....

(ZDJĘCIA) Policja i wojsko...

Wspólne patrole policjantów i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej pojawiły się na ulicach Kutna. Wszystko po to by zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców w związku...

KORONAWIRUS. 200 nowych zakażeń...

Mamy 207 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Zmarło 5 kolejnych osób - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Testy na koronawirusa będą...

Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Koszty testów pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zmarły kolejne osoby z...

Mamy 124 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Ponadto odnotowano 6 kolejnych zgonów - informuje Ministerstwo Zdrowia.