Czym jest i jak działa skup nieruchomości?

0
Model house in a miniature shopping cart: real estate, investments and home buying

Kilka miesięcy temu wystawiłeś mieszkanie na sprzedaż i do tej pory nie znalazłeś na nie klienta? Twój dom został zajęty przez komornika? Rozwiązaniem może być skup nieruchomości. Dowiedz się, jak on działa i poznaj jego zalety.

Czym jest skup nieruchomości?

Skupy nieruchomości (mieszkań, domów, działek) działają w sposób podobny do skupów pojazdów mechanicznych. Klient, czyli właściciel nieruchomości, otrzymuje ofertę od firmy skupującej nieruchomości po wykonaniu wyceny przez rzeczoznawcę. Jeżeli przystanie na zaproponowaną mu cenę, transakcja odbywa się natychmiast u notariusza, a sprzedający otrzymuje umówioną kwotę do ręki lub na wskazany rachunek bankowy.

Skupowaniem mieszkań czy domów zajmują się wyspecjalizowane firmy. Współpracują one z rzeczoznawcami, dzięki czemu mogą zaproponować szybką wycenę. Transakcja jest bezpieczna i w pełni legalna – sprzedaż nieruchomości odbywa się u notariusza i zostaje potwierdzona aktem notarialnym. Z ofertą firmy oferującej skup mieszkań w Warszawie i okolicach można zapoznać się na tej stronie internetowej: http://skupnieruchomosci-warszawa.pl/.

Ceny mieszkań w Warszawie a problem ze sprzedażą

Zainteresowanie ofertą firm prowadzących skupy mieszkań systematycznie rośnie, a to z uwagi na specyficzną sytuację na rynku nieruchomości. W czerwcu 2019 r. w Warszawie średnie ceny mieszkań na rynku nieruchomości wtórnych wynosiły 10 539 zł za mkw., a na rynku pierwotnym 8 537 zł za mkw[1]. Wysoka cena nieruchomości z rynku wtórnego powoduje, że trudniej znaleźć na nie kupca, nawet jeżeli znajdują się w dobrej lokalizacji. Dlaczego tak się dzieje?

Mieszkania z rynku wtórnego często wymagają gruntownego remontu. Dodatkowo nie przynależą do nich miejsca parkingowe. Jednocześnie deweloperzy w swoich projektach coraz częściej uwzględniają nie tylko budynek, ale również pełną infrastrukturę wokół niego, dzięki czemu zainteresowanie ich ofertami jest duże.

Skup nieruchomości – zalety i wady

Firmy zajmujące się skupem nieruchomości wyróżnia to, że są one zainteresowane nieruchomościami położonymi w różnych miastach Polski, np. Warszawie. Skupują one mieszkania zarówno z czystą hipoteką, jak i zadłużone. Niektóre firmy przygotowały dla właścicieli nieruchomości mających poważne problemy finansowe konkretną pomoc w postaci przeprowadzenia przez upadłość konsumencką (więcej: https://upadlosckonsumenckawarszawa.pl/).

Do zalet skupu nieruchomości należy zaliczyć również szybkie przeprowadzenie transakcji. Sprzedający nie musi miesiącami czekać na ofertę – najczęściej poznaje ją w ciągu kilku dni. Dodatkowo firmy niektóre proponują też pomoc w zdobyciu kredytu hipotecznego (więcej: https://kredythipotecznywarszawa.pl/). Takie wsparcie przydaje się szczególnie tym osobom, które po sprzedaży posiadanego mieszkania, chcą kupić większe mieszkanie lub dom.

Czy skup nieruchomości ma wady? Wiele osób obawia się niskiej ceny. Najczęściej sprzedający może liczyć na kwotę do 70 proc. wartości nieruchomości. Warto pamiętać jednak, że sprzedając mieszkanie czy dom z pomocą agencji nieruchomości, trzeba liczyć się z prowizją, która wynosi od 10 do nawet 15 proc. uzyskanej ceny.

[1] Za: Bankier.pl, Koniec rajdu cen na rynku pierwotnym [Raport Bankier.pl], https://www.bankier.pl/wiadomosc/Ceny-ofertowe-mieszkan-czerwiec-2019-Raport-Bankier-pl-7691030.html (dostęp 5.08.2019).

artykuł partnera

Jeśli znalazłeś się na zdjęciach, a nie wyrażasz zgody na publikację swojego wizerunku, napisz do nas na redakcja@panoramakutna.pl

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze zamieszczane przez internautów. Jeśli widzisz nieodpowiednie treści, zgłoś nam na redakcja@panoramakutna.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here