Dekoracyjne i użytkowe elementy małej architektury

Idąc ulicą, alejkami parku czy zaglądając do ogrodów na prywatnych posesjach, z pewnością dojrzymy obiekty, takie jak: lampy, pomniki, fontanny czy ławki. Przedmioty te wydają nam się zupełnie zwyczajne; czasami piękne a czasem wyjątkowo użyteczne, ale nie wszyscy wiedzą, że zaliczane są do elementów małej architektury.

Elementy małej architektury miejskiej

Trudno wyobrazić sobie park bez ławek, na których można chwilę odpocząć po długim spacerze, lamp ulicznych, bez których trudno byłoby nocą trafić w konkretne miejsce czy placu zabaw dla dzieci, bez huśtawek czy piaskownicy – są to obiekty, które nie tylko nadają miejscu charakter, ale ich funkcjonalność i użyteczność jest konieczna do sprawnego współdziałania otoczenia.

Oświetlenie uliczne

Oświetlenie miejskie to najbardziej wyrazisty przykład zastosowania małej architektury nie tylko jako elementu zadaniowego, czyli rozjaśniania mroku, ale również jako przedmiotu dekoracyjnego – niektóre modele stylizowane są na lampy z innej epoki, i znakomicie sprawdzają się w towarzystwie starych, ale odrestaurowanych kamienic.

Podświetlane elementy małej architektury

Innym przykładem są fontanny, ustawione zazwyczaj w najbardziej eksponowanym miejscu miasta, które nie tylko służą okolicznym ptakom za wodopój, ale także dekorują otoczenie, w którym zostały ustawione.

Fontanny zazwyczaj bywają podświetlone naświetlaczami o barwie białej lub dowolnie dobranej. Atrakcyjność fontann dostrzegana bywa głównie w nocy, gdy naświetlacze wydobędą zawarte w nich piękno, mniej dostrzegane w pełni dnia.

Elementy małej architektury ogrodowej

Wodotryski, ławeczki, kamienne rzeźby czy stylowe latarnie, zaliczane do elementów małej architektury, równie dobrze sprawdzą się w prywatnych ogrodach. W zależności od wielkości terenu możemy go dowolnie udekorować, ustawiając budowle o charakterze rekreacyjnym wiaty, pergole), użytecznym (lampy, naświetlacze) bądź ozdobnym (fontanny, instalacje, rzeźby). Oświetlenie tego typu obiektów doskonale podkreśli klimat ogrodu i zapewni estetyczne doznania.

Postawienie tego typu obiektów na własnej posesji nie wymaga ubiegania się o wydanie pozwolenia – można je stawiać, bez potrzeby zgłaszania tego faktu do działu architektoniczno-budowlanego.

artykuł powstał we współpracy z promar-sj.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj