Instalacja paneli fotowoltaicznych – czy musimy ubiegać się o pozwolenie na budowę?

reklama

Korzystanie z odnawialnych źródeł energii staje się w naszym kraju nie tylko rosnącym w siłę trendem ekologicznym, ale także wyborem podyktowanym prawem. Kraje Unii Europejskiej zobowiązane są do zwiększania zasobów odnawialnych źródeł energii i to dotyczy także Polski. Dlatego właśnie, coraz więcej Polaków na taką instalację na swojej posesji się decyduje. Generuje to nie tylko oszczędności dla osób wybierających ten system pozyskiwania energii, ale pozwala także odciążyć nieco system oparty o elektrykę węglową.

Fotowoltaika przynosi wiele korzyści dla gospodarstwa domowego. Przede wszystkim, pozwala na wytwarzanie i magazynowanie energii elektrycznej, która może być wykorzystywana na pokrycie potrzeb energetycznych naszego domu, a jej nadmiar może być sprzedawany dostawcy energii. Sprawia to, że koszta poniesione w związku z montażem instalacji same spłacają się przez kilka lat, a po tym okresie, jesteśmy w stanie generować oszczędności, płacąc mniejsze rachunki za prąd. Zarówno ze względów ekologicznych, jak i ekonomicznych, jest to dobre rozwiązanie.

reklama

Zatem, czy potrzebujemy zezwoleń na instalację paneli fotowoltaicznych?

Kwestia zezwoleń

Prawo w tej kwestii jest jednoznaczne. Instalacje fotowoltaiczne, których moc urządzeń nie przekracza 40kW, nie wymagają zezwoleń budowlanych. Bez przeszkód możemy zatem montować panele fotowoltaiczne zarówno na dachach naszych budynków, jak i jako samodzielne konstrukcje na ziemi. Warto tutaj wspomnieć, że potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego nie przekraczają limitu mocy 10kW. Decydując się na taką instalację, rzadko kiedy będziemy mierzyć się z kwestią ubiegania się o pozwolenia na budowę.


reklama

Nieco inaczej sytuacja ma się w przypadku kolektorów słonecznych, czy inaczej zwanych, paneli słonecznych. Ich funkcja jest nieco inna i ma to także przełożenie na kwestię pozwoleń na budowę. Kolektory słoneczne wykorzystywane są do przetwarzania energii słonecznej w cieplną. Jeżeli mowa o ich instalacji, dozwolony jest montaż bez pozwoleń kolektorów wolnostojących (nie przylegających do żadnego budynku, samodzielnych) do mocy 40kW.  W przypadku paneli słonecznych, które montuje się na dachu budynku – zezwolenia na budowę będą konieczne.

reklama


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Ostatnio dodane:

KORONAWIRUS. Zmarło kolejne 10...

Mamy 268 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Zmarło też 10 kolejnych osób - informuje Ministerstwo Zdrowia. Bardzo duży...

(WIDEO) „Uwaga, uwaga…” –...

„Uwaga, uwaga! Policja informuje. Mamy stan epidemii. Zostań w domu. Nie narażaj siebie i innych! Opuszczaj miejsce zamieszkania tylko, gdy to jest...

(ZDJĘCIA) Duża akcja policji...

Akcja rodem z filmów sensacyjnych rozegrała się w sobotę przy ul. Grunwaldzkiej, gdzie pojawiło się kilka radiowozów policji i karetka pogotowia ratunkowego....

(ZDJĘCIA) Policja i wojsko...

Wspólne patrole policjantów i żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej pojawiły się na ulicach Kutna. Wszystko po to by zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców w związku...

KORONAWIRUS. 200 nowych zakażeń...

Mamy 207 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Zmarło 5 kolejnych osób - informuje Ministerstwo Zdrowia.

Testy na koronawirusa będą...

Pacjenci i personel medyczny wszystkich szpitali będą mieli zagwarantowany dostęp do testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Koszty testów pokryje Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zmarły kolejne osoby z...

Mamy 124 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Ponadto odnotowano 6 kolejnych zgonów - informuje Ministerstwo Zdrowia.