Jak udokumentować pracę za granicą do emerytury

- przewiń w dół, aby przeczytać resztę artykułu -

Osoby, które pracowały również poza granicami Polski, mogą uzyskać emeryturę z każdego kraju, gdzie były zatrudnione i ubezpieczone. Muszą w tym celu spełniać warunki konieczne do nabycia prawa do świadczeń. Niezbędne okaże się też udokumentowanie faktu opłacania składek emerytalno-rentowych.

Dokąd najchętniej wyjeżdżają Polacy?

- przewiń w dół, aby przeczytać resztę artykułu -

Dziesięć lat temu najwięcej osób z Polski emigrowało do Wielkiej Brytanii. Obecnie nasi rodacy najchętniej wyjeżdżają do Niemiec, Szwecji i Holandii. Szczególnie pierwszy z kierunków migracji zarobkowej przyciąga osoby szukające pracy. Wyjeżdżający znajdują tam zatrudnienie przy zbiorach warzyw, w gastronomii, hotelarstwie i w halach produkcyjnych. Popularną branżą jest również opieka nad osobami starszymi w Niemczech. Zapotrzebowanie na personel z Polski okazuje się w niej niezwykle duże. U zachodnich sąsiadów nie brakuje też wolnych etatów dla lekarzy, pielęgniarek, informatyków, elektryków i mechaników.

Praca za granicą a składki płacone w Polsce

Zatrudnienia za granicą można szukać na własną rękę lub przez pośrednika. Warto wiedzieć, że agencje pracy często oferują umowy zlecenie z pełnym opłaceniem składek emerytalno-rentowych. Na takie warunki może liczyć przykładowo opiekunka osób starszych w Niemczech. Wówczas ma ona pokryte wszystkie należności dla ZUS. Okres bycia zatrudnionym za granicą w branży, jaką jest opieka nad starszymi, liczy się do polskiej emerytury.

Gdzie można znaleźć pracę na takich zasadach? Najlepiej przeglądać strony prowadzone przez wyspecjalizowane agencje zatrudnienia. Przykładowo, jeżeli interesuje nas praca opiekunki w Niemczech, oferty i warunki są szczegółowo przedstawione na stronie https://laxocare.pl. Od każdego zlecenia zostają odprowadzone składki ZUS. Udokumentowanie wyjazdów nie będzie problemem przy obliczaniu polskiej emerytury. Na podobne warunki można liczyć, nawiązując z agencjami pracy obsługującymi firmy z Holandii, Szwecji czy Czech.

Jakie dokumenty potwierdzają staż pracy i bycie ubezpieczonym za granicą?

- przewiń w dół, aby przeczytać resztę artykułu -

Okresy ubezpieczenia wraz z okresami zamieszkania za granicą są przyjmowane przez ZUS w wymiarze, który zostanie potwierdzony przez zagraniczną instytucję zajmującą się ubezpieczeniami społecznymi. Do składania takich oświadczeń służą formularze unijne. Okresy bycia zatrudnionym w innym kraju niż Polska można też udowodnić świadectwem pracy lub innymi dokumentami takimi jak odcinki wypłat, umowy czy zaświadczenia wystawione przez pracodawcę. 

Okresy bycia ubezpieczonym potwierdzają z kolei zaświadczenia z zagranicznych instytucji będących odpowiednikami ZUS. Takie dokumenty informują o czasie odprowadzania składek. Pracując i będąc ubezpieczonym za granicą, można ubiegać się o emeryturę polską i świadczenia z innego kraju. Konieczne będzie spełnienie stosownych wymagań, na przykład osiągnięcie powszechnego wieku emerytalnego.

- przewiń w dół, aby przeczytać resztę artykułu -

Niezależnie, czy zajęciem wykonywanym za granicą jest opieka nad starszymi, czy też zbiory w Szwecji, aby udokumentować okresy zagranicznego ubezpieczenia, konieczne będzie przedstawienie odpowiedniej dokumentacji dotyczącej pracy i opłacania składek. Przeanalizuje je ZUS. Wyjazd w celach zarobkowych i odpowiednie udokumentowanie faktu płacenia składek pozwala na pobieranie polskiej emerytury i emerytury z innego kraju, co stanowi solidny zastrzyk gotówki dla domowego budżetu.

- przewiń w dół, aby przeczytać resztę artykułu -
Ostatnio dodane: