Nowe zadania kutnowskiej policji. Sprawdzają, czy mieszkańcy przestrzegają kwarantanny

reklama

Policjanci w całym kraju wspierają służby sanitarne i sprawdzają, czy osoby objęte nadzorem epidemiologicznym znajdują się w miejscach kwarantanny. Nie inaczej jest w Kutnie i regionie.

W naszym powiecie domową kwarantanną objętych zostało 46 osób. Umundurowani policjanci wspierając służby sanitarne przynajmniej raz na dobę sprawdzają czy osoby znajdują się w miejscu kwarantanny oraz czy nie potrzebują pomocy. Zebrane informacje będą przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów.

reklama

– Apelujemy o ostrożność. Funkcjonariusze, którzy będą sprawdzali miejsce pobytu osób przebywających w kwarantannie domowej nie będą mieli z nimi bezpośredniego kontaktu, bo nie będą wchodzić do domu. Zawsze będą umundurowani – tłumaczy Komendant Główny Policji, gen. insp. dr Jarosław Szymczyk. – Będą też wcześniej kontaktowali się telefonicznie, by potwierdzić, że dana osoba jest w domu i zapytać czy potrzebują pomocy lub wsparcia – dodaje Szymczyk.

W powiecie kutnowskim nie odnotowano incydentów dot. opuszczenia miejsca kwarantanny. Za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny grozi grzywna do 5 tys. zł.

Policjanci zaopatrzeni w środki ochrony osobistej

reklama

Samorząd miejski zakupił środki ochrony osobistej w postaci kombinezonów ochronnych kategorii I i III, masek filtracyjnych FFP1 i FFP2, okularów ochronnych, rękawic nitrylowych oraz pokrowców – ochraniaczy na obuwie. Te środki zostały przekazane do m.in. policji, straży miejskiej czy OSP Dąbrowszczak.

– Policjanci są doposażani na bieżąco w środki ochrony. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu chorób zakaźnych (…) w przypadku kiedy lekarz będzie zwracał się o pomoc w zastosowaniu środka przymusu bezpośredniego ma obowiązek wyposażyć policjantów w takie środki. Niezależnie od tego specjalistyczne kombinezony potrzebne w przypadku „interwencji siłowej” są przekazywane do komend zarówno ze stanu policji jak i wojewody – powiedziała Panoramie asp.sztab. Edyta Machnik, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Kutnie.

Policjanci apelują, aby zgłaszając interwencję na numer 112 zawsze informować o tym, czy jesteście na kwarantannie lub czy jesteście w grupie ryzyka w związku ze złym samopoczuciem i wcześniejszym kontaktem z osobą, która może być nosicielem.


własne / Ministerstwo Zdrowia / Policja

reklama


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Ostatnio dodane:

Ponad 100 nowych zakażeń...

Mamy 117 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Zmarło 6 kolejnych osób - informuje Ministerstwo Zdrowia.

(ZDJĘCIA) Wyjątkowa akcja MZK....

Miejski Zakład Komunikacji w Kutnie wyszedł z ciekawą inicjatywą, która ma wesprzeć mieszkańców w trudnych chwilach związanych z koronawirusem. Na wyświetlaczach pojawiły...

(ZDJĘCIA) Kierowca autobusu z...

Pomimo ograniczeń dotyczących liczby osób przewożonych środkami transportu zbiorowego jeden z kierowców na terenie Kutna nie dostosował się do obostrzeń. Mundurowi nałożyli...

Jakie działania podjęto w...

Starstwo Powiatowe w Kutnie opublikowało dziś raport dotyczący działań podjętych przez Starostę Kutnowskiego w marcu w związku z epidemią COVID-19.

XVI Ogólnopolski Konkurs Literacki...

Koronawirus pokrzyżował plany nam wszystkim, również pracownikom instytucji kulturalnych i animatorom kultury. Organizowany przez Kutnowski Dom Kultury Festiwal Złoty Środek Poezji, który...

KORONAWIRUS – RAPORT: Ponad...

Mamy 203 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Zmarły kolejne 2 osoby - informuje Ministerstwo Zdrowia.

(ZDJĘCIA) Walka z koronawirusem...

Od samego rana w Kutnie rozpoczęła się dezynfekcja miejsc publicznych, w których występują największe skupiska mieszkańców. Działania mają pomóc w walce z...