Słynny „Kurier” był w Kutnie. Radni wnioskują o pamiątkową tablicę

2

Miejscy radni Rafał Jóźwiak i Robert Feliniak wystąpili o wykonanie tablicy upamiętniającej wydarzenia z okresu II wojny światowej. Chodzi między innymi o wizytę w Kutnie Jana Nowaka—Jeziorańskiego, słynnego kuriera, o którym niedawno powstał film.


Jak można przeczytać w interpelacji wystosowanej do prezydenta Kutna, na ul. Kochanowskiego 12 w czasie okupacji znajdował się lokal konspiracyjny Armii Krajowej, w którym zamieszkiwała rodzina Celmerów. W lokalu przebywał m.in. słynny kurier z Warszawy, Jan Nowak-Jeziorański. Był on wówczas wykonawcą misji polskiego podziemia w ramach akcji „N”.

Zdaniem radnych, fakty te pozostają mało znane wśród kutnowskiej społeczności. Jan Nowak-Jeziorański był później m.in. uczestnikiem Powstania Warszawskiego, a po II wojnie światowej dyrektorem Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.

W ostatnich miesiącach postać Jana Nowaka-Jeziorańskiego została przedstawiona w filmie „Kurier” Władysława Pasikowskiego. Trzeba podkreślić też, że w Kutnie działała silna struktura AK, rozbudowana głównie wśród pracowników węzła kolejowego. Poddana została ona dużym represjom ze strony okupanta — uważają radni Jóźwiak i Feliniak.

Radny R. Jóźwiak zaproponował publicznie upamiętnienie zdarzeń z okresu II wojny światowej tablicą pamiątkową, zaś radny R. Feliniak postulował, aby zaproponowanej tablicy pamiątkowej nadać formę SIM.

Tablica w ramach Systemu Informacji Miejskiej (SIM) usytuowana obok posesji będącej w zarządzie ZNM lub na jej murze, byłaby ważnym elementem edukacyjnym dla kutnian oraz ciekawą wiadomością dla turystów — napisali w interpelacji radni Jóźwiak i Feliniak. ▪

Jeśli znalazłeś się na zdjęciach, a nie wyrażasz zgody na publikację swojego wizerunku, napisz do nas na redakcja@panoramakutna.pl

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze zamieszczane przez internautów. Jeśli widzisz nieodpowiednie treści, zgłoś nam na redakcja@panoramakutna.pl

2 WYPOWIEDZI

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here