UWAGA: Dziś wzmożone kontrole policji na kutnowskich drogach

reklama

Kutnowska drogówka dziś przez cały dzień będzie sprawdzała, czy kierowcy stosują się do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku podczas rozmowy. Podobne działania prowadzone będą dzisiaj w całym kraju.

Działania te koordynowane są przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego TISPOL. Mają one na celu egzekwowanie stosowania się kierujących do zakazu korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. W myśl przepisów prawa o ruchu drogowym kierującemu pojazdem zabrania się korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Wybieranie numeru telefonu czy pisanie nawet bardzo krótkiego SMS-a powoduje oderwanie wzroku od drogi na klika sekund, w ciągu których, w zależności od tego z jaką prędkością porusza się pojazd, pokonujemy nawet kilkadziesiąt metrów. Właśnie podczas tych kilku sekund nieuwagi stwarzamy realne zagrożenie dla siebie oraz innych uczestników ruchu drogowego. Przypominamy, że zakaz korzystania z telefonu, który trzymamy w ręku, dotyczy wszystkich kierujących pojazdami, a więc również rowerzystów. Przy czym „korzystanie z telefonu” to nie tylko rozmowa, zabronione jest również pisanie SMS-ów, przeglądanie Internetu, przewijanie menu, itp. W sytuacji, gdy nie możemy obejść się bez telefonu bo np. jest naszym narzędziem pracy, powinniśmy wówczas wyposażyć się w tzw. zestaw słuchawkowy, za pomocą którego można prowadzić rozmowę telefoniczną bez użycia rąk. Niektóre z tego typu sprzętów charakteryzują się całkowitą obsługą głosową.

reklama

Rozmowa przez telefon wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku może skutkować mandatem w wysokości 200 zł oraz utratą 5 punktów karnych.

reklama


2 KOMENTARZE

  1. Co ta akcja jednodniowa ma dać ? Dziś ok godziny 14.30 jadąc jedną z ulic w mieście(na odcinku drogi ok 300-400 metrów),w autach jadących przeciwległym pasem zobaczyłem minimum 4 osoby trzymające telefon przy uchu,dwie z nich nawet nie używały kierunkowskazów skręcając w inne ulice,, częściej można spotkać osoby rozmawiające przez telefon niż kierowcę jadącego zgodnie z przepisami …cóż taka akcja powinna być codziennie z podwojoną siłą, żebyśmy mieli efekt, i nie patrol ustawiony w punkcie oznaczonym : „akcja-kontrola…”, tylko patrole powinny się poruszać po mieście,najlepiej nieoznakowane, A tak, to malowanie trawy na zielono – wykonane i do statystyk.
    Temat rzeka jednym słowem , a dlaczego nie ma akcji na parkingach przy marketach,gdzie często są skrzyżowania równorzędne, gdzie kierowcy nie potrafią się poruszać z zasadą ” prawej ręki”. Tam wyślijcie patrole niech poobserwują sobie styl jazdy kierowców, a jest na co popatrzeć.

  2. Powinni to sprawdzać codziennie, a nie jakieś jednodniowe akcje. Co chwile jakiś debil gada przez telefon albo smsuje.. Telefon to tylko do nawi, yanosika i na uchwycie a nie

Comments are closed.


Ostatnio dodane:

Skatowany „Dżeki” walczy o...

Wczoraj informowaliśmy o skatowanym psie z Dobrzelina, którego uratowali przedstawiciele Czterech Łap z Żychlina. Teraz ruszyła zbiórka pieniędzy na jego leczenie.

Rekordowy przyrost zakażeń, już...

Kolejne tragiczne informacje przekazało Ministerstwo Zdrowia. Zmarła kolejna osoba zakażona koronawirusem. To 67-letni mężczyzna. Ponadto zanotowano bardzo duży przyrost zakażeń.

Makabryczne odkrycie, w mieszkaniu...

Do makabrycznego odkrycia doszło dziś w jednym z mieszkań w Krośniewicach, gdzie znaleziono zwłoki mężczyzny. O godz. 17:16 do...

Kolejna akcja mieszkańców Kutna....

#będziedobrze - to nowa akcja internautów z całej Polski w czasie stanu epidemii koronawirusa. Włączyli się do niej także mieszkańcy Kutna. Na...

Zamówisz butlę z gazem,...

Kutnowskie firmy zajmujące się dystrybucją gazu nie wnoszą i nie montują butli w mieszkaniach. – Co mają zrobić starsze osoby, którym nie...

ZUS jest gotowy do...

Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest gotowy do realizowania tzw. tarczy antykryzysowej. „Wnioski przedsiębiorców, którzy ponieśli straty w związku z epidemią koronawirusa będą realizowane...

Przybywa zakażeń w Łódzkiem,...

Mamy 45 nowych przypadków zakażenia koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Zmarła też 17 osoba zakażona koronawirusem - informuje Ministerstwo Zdrowia.