reklama

W sobotę Wojska Obrony Terytorialnej opanują centrum Kutna. Co się będzie działo?

- reklama -

Już w najbliższą sobotę 25 stycznia w Kutnie odbędzie się ważna uroczystość z udziałem Wojsk Obrony Terytorialnej.

- reklama -

Na Placu Piłsudskiego przysięgę złożą żołnierze z batalionu stacjonującego w Kutnie. Jak powiedział Panoramie mjr Arkadiusz Rubajczyk, oficer prasowy 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej, uroczystość, w której udział wezmą „Terytorialsi” rozpocznie się punktualnie o godzinie 11. Kwadrans wcześniej w sercu Kutna mają pojawić się pododdziały.

W 92 batalionie lekkiej piechoty w Kutnie szkolenie podstawowe rozpoczęło 126 ochotników, wśród których jest 20 kobiet. W ramach Projektu „Ferie z WOT” zaproponowaliśmy zainteresowanym służbą u nas różne warianty odbycia szkolenia, aby jeszcze lepiej wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom i dać możliwość dopasowania do obowiązków służbowych i prywatnych – mówi Zastępca Dowódcy Brygady ppłk Marcin Siudziński – Nasi ochotnicy odbywają szkolenie dwutygodniowe w czasie ferii lub w określone weekendy w pierwszym kwartale bieżącego roku.

reklama

- reklama -

Większość chętnych to uczniowie klas maturalnych, ale również studenci, urzędnicy, fizjoterapeuta, osoby zajmujące kierownicze stanowiska w firmach i urzędach, piłkarze ligowi, przedsiębiorcy a nawet trener polskiej reprezentacji kick boxingu.

Uroczystą przysięgę na sztandar złożą żołnierze – obywatele, którzy w ten sposób zakończą szkolenie podstawowe realizowane w czasie ferii zimowych.

- reklama -

Będzie to pierwsza w historii 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej taka uroczystość odbywająca się poza jednostką wojskową. W trakcie organizowanego równolegle pikniku służb mundurowych będzie możliwość obejrzenia sprzętu wojskowego i porozmawiania o służbie w Wojskach Obrony Terytorialnej. Nie zabraknie też rozgrzewającej wojskowej grochówki.

reklama

Warto przypomnieć, że w listopadzie ub. roku stanowisko Szefa Sztabu 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej objął ppłk Dariusz Ostrowski. Równocześnie na stanowisko Dowódcy 92 batalionu lekkiej piechoty w Kutnie (92blp) został wyznaczony ppłk Paweł Malec.

Obaj żołnierze są doświadczonymi oficerami. W swojej dotychczasowej służbie pełnili obowiązki na różnych stanowiskach w jednostkach wojskowych w Polsce a także w ramach misji zagranicznych w Polskich Kontyngentach Wojskowych – komentuje mjr Arkadiusz Rubajczyk, oficer prasowy Terytorialsów.

reklama

Czym jest WOT?

Wojska Obrony Terytorialnej jako piąty rodzaj sił zbrojnych, obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych powstały z początkiem 2017 roku. Obecnie WOT jest w procesie formowania, którego zakończenie planowane jest na 2021 rok, wtedy liczebność formacji ma osiągnąć zakładany stan 53 tys. żołnierzy, a brygady obrony terytorialnej będą rozwinięte w każdym województwie.

Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

reklama

- reklama -


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj


Przeczytaj także:

reklama

Ostatnio dodane: