(ZDJĘCIA) Sprzątali nekropolię na „Kiercholu” i spotkali Żydów z Tel Awiwu

3
fot. TPZK

TPZK realizuje projekt „Na krawędzi pamięci…, rzecz o kutnowskich Żydach”, współfinansowany przez Prezydenta Miasta Kutno. 9 maja 2019 uczniowie kutnowskiej Szkoły Podstawowej nr 9 im. Władysława Jagiełły w ramach realizacji projektu uczestniczyli w sprzątaniu terenu cmentarza żydowskiego w Kutnie.

Sprzątanie polegało na usuwaniu śmieci z terenu cmentarza, który w kulturze judaistycznej i chrześcijańskiej jest uważany za miejsce święte. W ten sposób młodzież oddaje szacunek zmarłym, uczy się tolerancji dla osób o innej kulturze, religii i pochodzeniu, poznaje historię społeczności żydowskiej, która mieszkała w Kutnie od wielu stuleci.

Bardzo dziękujemy nauczycielkom Joannie Lach—Skrzyneckiej i Iwonie Pietrzak oraz młodzieży za udział w naszym projekcie — komentują członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej.

Podczas sprzątania żydowskiej nekropolii przedstawiciele TPZK spotkali potomków kutnowskich Żydów, którzy przybyli do Kutna z Tel Awiwu w Izraelu szukając śladów dziadków.

Długo rozmawialiśmy o historii kutnowskich Żydów i pozostałych po nich materialnych śladach. Pani Bożena Gajewska oprowadziła gości z Izraela śladami kutnowskich Żydów po naszym mieście. Trochę przykro, że potomkowie kutnowskich Żydów przybywając do Kutna, by pochylić się z zadumą nad losem swoich rodzin widzą taki obraz cmentarza żydowskiego — komentuje TPZK. ▪

Jeśli znalazłeś się na zdjęciach, a nie wyrażasz zgody na publikację swojego wizerunku, napisz do nas na redakcja@panoramakutna.pl

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze zamieszczane przez internautów. Jeśli widzisz nieodpowiednie treści, zgłoś nam na redakcja@panoramakutna.pl

3 WYPOWIEDZI

  1. Pragnę wstawić korektę „byłego cmentarza”… Zwłoki zostały już dawno wykopane i przewiezione na inny cmentarz, dlatego na szczycie górki stoi tablica upamiętniająca, że to BYŁ cmentarz.

    • Jesteś w błędzie. Do dziś kopiąc tam można natknąć się na kosci. Po drugie jako zapewne goracy wyznawca Żyda który zginał na krzyżu i jego matki Żydówki, którym pewnie co niedziela oddajeszcz im cześć nie powinienes tak sie ekscytowac tym że ktos dba o ten teren. Pewnie sam nie chciałbyś aby psy srały na miejscu gdzie spoczywaja prochy twoich przodków. Bo na cmantarzu nie ma tylko zwłok które można wykopać ale są prochy których nigdy nie usuniesz. Taka mała rada. W czasie wyboró zrób cos dla Polski i nie idź do urny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here