4 skuteczne sposoby na poprawę płodności

W dzisiejszych czasach wiele par zmaga się z trudnościami podczas starań o potomstwo. Problem może leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny, a do grona najważniejszych czynników ryzyka niepłodności zalicza się wszechobecny stres i nieprawidłowy styl życia. Poznaj 4 sposoby, które pomogą Ci poprawić płodność!

- R E K L A M A -

Chęć posiadania potomstwa nie zawsze wiąże się z szybkim spełnieniem tych marzeń. Jednak zmieniając kilka nawyków, możesz zwiększyć swoje szanse na zostanie rodzicem. Zacznij od zapoznania się z kalkulatorem owulacji – to właśnie w dni płodne powinny odbyć się intensywne starania o dziecko. Dołącz jednak do tego poniższe rady!

  1. Postaw na relaks

Przeprowadzono wiele badań potwierdzających związek obniżenia płodności z reakcjami zachodzącymi w organizmie pod wpływem stresu. Co więcej – ustąpienie stresu przywraca zdolności rozrodcze i prowadzi do poczęcia u par, które wcześniej zmagały się z niepłodnością. Pozwól więc organizmowi wypocząć. Jeśli to możliwe weź dłuższy urlop. Wyjedź ze swoim partnerem na wczasy, na których postaracie się całkowicie zapomnieć o stresujących wydarzeniach w swoim życiu.

- R E K L A M A -

Jeśli wyjazd nie jest możliwy, poznaj sprawdzone techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, joga czy masaże. Być może w Twoim przypadku sprawdzą się dłuższe kąpiele z dodatkiem olejków lub jazda konna? Nawet wieczorne spacery na łonie natury mogą okazać się odprężające.

  1. Rozpocznij suplementację

Prawidłowa podaż składników odżywczych jest niezbędna, aby reakcje związane z płodnością i poczęciem mogły zajść. Najlepiej dostarczać je wraz z dietą, jednak nie zawsze jest to możliwe. W okresie reprodukcyjnym każda kobieta powinna więc suplementować:

- R E K L A M A -
  • witaminę C;
  • witaminy z grupy B (zwłaszcza kwas foliowy);
  • cynk;
  • selen;
  • witaminę D;
  • kwasy tłuszczowe Omega-3.

Taka suplementacja wskazana jest również w przypadku mężczyzn, jednak panowie powinni dołączyć do niej koenzym Q10. Związek ten został uznany jako lek II rzutu w leczeniu męskiej niepłodności. Nie zapomnij o zbilansowanej i urozmaiconej diecie, ograniczającej spożycie potraw ciężkostrawnych i tłustych oraz słodyczy.

  1. Zbadaj hormony

Trudności w poczęciu potomstwa bardzo często wynikają z różnego rodzaju chorób przewlekłych. Jeśli są one Ci znane (lekarz już wcześniej je u Ciebie zdiagnozował), postaraj się je ustabilizować. Jeśli natomiast nie zmagasz się ze schorzeniami przewlekłymi, koniecznie się przebadaj. Mężczyźni powinni zbadać m.in. poziom testosteronu, FSH, prolaktyny, estradiolu i kortyzolu, natomiast kobiety – poziom FSH, LH, steroidów płciowych, prolaktyny i hormonów tarczycy.

  1. Nie zapomnij o aktywności fizycznej

Siedzący tryb życia zwiększa ryzyko incydentów sercowo-naczyniowych i ma negatywny wpływ na gospodarkę węglowodanowo-lipidową. Dodatkowo upośledza płodność. W przypadku mężczyzn odpowiednia ilość ruchu poprawia jakość nasienia i poziom testosteronu, u kobiet zaś reguluje gospodarkę hormonalną. Aktywność fizyczna powinna być regularna, o umiarkowanej intensywności.

materiał partnera

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: