Tuż po godzinie 19. strażacy otrzymali pierwsze zgłoszenie o skutkach burzy i podjęli interwencję w miejscowości Kajew (gm. Krośniewice). Zabezpieczano tam zerwany konar drzewa.
Później dyżurny KP PSP w Kutnie otrzymał także zgłoszenie dotyczące uszkodzonego budynku we Wroczynach (gm. Kutno). Udali się tam druhowie z OSP Leszczynek – pierwszy wyjazd nowego wozu – oraz druhowie z OSP Wroczyny.
Na miejscu okazało się, że zarwał się dach na budynku gospodarczym. Dodatkowo zerwana została linia wysokiego napięcia. Druhowie zabezpieczają teren i czekają na przyjazd pogotowia energetycznego. W pobliżu złamanych zostało kilka drzew.
Zgłoszenie o konieczności usunięcia skutków wichury strażacy otrzymali także w miejscowości Ktery (gm. Krzyżanów). Na razie nie ma informacji o kolejnych wyjazdach. Na szczęście nikt nie został ranny. Wszystko wskazuje na to, że front burzowy opuścił już nasz powiat.
Obowiązuje ostrzeżenie drugiego stopnia
Według ostrzeżenie meteorologicznego drugiego stopnia wydanego przez IMGW-PIB, do godz. 22:00 dnia 28.07.2021 (czwartek) prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć ulewne opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami grad. Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska ocenia się na 80%.
Dodatkowo Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła do mieszkańców naszego województwa i powiatu specjalne alerty ostrzegające przed nawałnicą.
Nawałnica niedawno siała spustoszenie
Przypomnijmy, dwa tygodnie temu nad powiatem kutnowskim przeszła niszczycielska nawałnica, która spowodowała ogromne straty.
Jak mówił wówczas mł. bryg. Mariusz Jagodziński, oficer prasowy KP PSP w Kutnie i jednocześnie dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, w dniach od 14 do 15 lipca 2021 roku na terenie powiatu kutnowskiego odnotowano 150 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków nawałnic.
– W usuwanie skutków silnego wiatru i intensywnych opadów deszczu zaangażowane było zastępy z Państwowej Straży Pożarnej jak i zastępy z Ochotniczych Straży Pożarnych z całego powiatu kutnowskiego. Najwięcej zdarzeń odnotowaliśmy w gminie Bedlno i gminie Żychlin – komentuje Jagodziński.
12 zdarzeń związanych było z zabezpieczeniem uszkodzonych dachów na budynkach mieszkalnych i 6 zdarzeń związanych z zabezpieczeniem dachów na budynkach gospodarczych.
Pozostałe zdarzenia dotyczyły usuwania połamanych i powalonych drzew oraz zagrażających konarów. Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały w szczególności na przykryciu dachu plandekami.
– Nie odnotowaliśmy na szczęście żadnych osób rannych w związku z silnymi wiatrami jaki wystąpiły w miniony weekend na terenie powiatu kutnowskiego – dodaje M. Jagodziński.
Tak wyglądała gmina Bedlno (głównie Śleszyn i okolice) po przejściu nawałnicy 2 tygodnie temu:
Zdjęcia: Panorama Kutna / OSP KSRG Komadzyn / KP PSP w Kutnie
Fot. Panorama Kutna / OSP KSRG Komadzyn / OSP Leszczynek