[ZDJĘCIA/WIDEO] Folklor w centrum nowoczesnej Europy w Leszczynku. Za nami festiwal „Złota Leszczyna”

Za nami pierwsza edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Ludowej „Złota Leszczyna”. Za sprawą imprezy, która w sobotę odbyła się w zespole dworsko-parkowym w Leszczynku, centrum nowoczesnej Europy zostało zdominowane przez folklor.

Na scenie zaprezentowało się dwanaście zespołów i kapel. Jury obradujące w składzie Alicja Borkowska (przewodnicząca) oraz Kinga Szczepanik oraz Joanna Krysiak. Poziom pierwszej edycji „Złotej Leszczyny” był bardzo wysoki i komisja miała trudny orzech do zgryzienia.

- R E K L A M A -

To piękne wydarzenie, które przeszło nasze oczekiwania. Jestem dumna, że w miejscu tak wspaniałym jak zespół dworsko-parkowy w Leszczynku, jak gmina Kutno, centrum nowoczesnej Europy, kultywujemy tradycje muzyki ludowej, twórczości ludowej w obecności wspaniałych zespołów z naszego regionu. Artyści pokazali twórczość, koloryt ludowości, śpiew w bardzo pięknej odsłonie. Jury długo debatowało, żeby wyróżnić i docenić warsztat i kunszt tej twórczości, więc ogromny zaszczytem było nagrodzić wykonawców – komentowała wójt gminy Kutno Justyna Jasińska.

Wyniki I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Ludowej „Złota Leszczyna”:

- R E K L A M A -

Kategoria I: Kapele

  1. Blichowiacy
  2. Odnowa Folk
  3. Pokopie

Kategoria II: Zespół wokalno-instrumentalny

- R E K L A M A -
  1. Dobroń
  2. Leszczynianki
  3. Smardzewianie

Wyróżnienia:

  1. Śleszynianki
  2. Spod Strzechy

Przy akompaniamencie ludowych utworów na terenie zespołu parkowo-dworskiego w Leszczynku odbyło się także wiele inne atrakcje. Wśród nich są między innymi warsztaty makramy i wikliniarskie, prezentacja rękodzieła, animacje dla dzieci, medycyna ludowa. Coś dla siebie znajdą także smakosze – można spróbować ciast i lokalnych specjałów od Kół Gospodyń Wiejskich. Jest także grochówka, grill i ogródek barowy.

Było to pierwsze takie wydarzenie, ale otworzyło furtkę do kolejnych wspaniałych wydarzeń, które będziemy co roku organizować. Mam nadzieję, że po okresie pandemii, gdy wszystkie zespoły wrócą już na arenę i zaczną ćwiczyć, tworzyć tę muzykę, spotykać się i będą miały ten czas, żeby stanąć do rywalizacji i zaprezentować na naszej scenie, spotkamy się ponownie za rok i zaprezentują państwu to co piękne z naszej ludowości – dodawała wójt Justyna Jasińska.

Patronat honorowy nad imprezą objął Wojewoda Łódzki i Marszałek Województwa Łódzkiego. Patronem medialnym wydarzenia jest portal PanoramaKutna.pl i gazeta Panorama Kutna.

Wydarzenie organizowane było w ramach trwałości projektu pn. „Rozwój gospodarki turystycznej w gminie Kutno poprzez wykorzystanie walorów przyrodniczych i dziedzictwa kulturowego” współfinansowanego przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.










































































- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: