W Łaniętach, bo tam doszło do tej nietypowego konfliktu, w najbliższy czwartek 6 stycznia ma odbyć się Orszak Trzech Króli. I to właśnie jego organizacja stała się kością niezgody pomiędzy wójtem Tomaszem Szczęsnym a proboszczem łanięckiej parafii.
Włodarz gminy Łanięta w oficjalnym oświadczeniu odpowiada i zaprzecza oskarżeniom ze strony duchownego. Poniżej prezentujemy zarówno pismo Tomasza Szczęsnego, jak i wpis pochodzący z parafii w Łaniętach:
Oświadczenie wójta Tomasza Szczęsnego:
W związku z wiadomościami dotyczącymi uroczystości Objawienia Pańskiego zwanego potocznie Świętem Trzech Króli, zamieszczonymi na profilu facebookowym Parafii Łanięta w dniach 26 grudnia 2021 r. oraz 1 stycznia 2022 r., a także głoszonych przez Proboszcza tutejszej Parafii, pragnę odnieść się do nieprawdziwych informacji zamieszczonych w tychże wiadomościach.
Nie jest prawdą, że zabroniłem zespołowi „Łanięckie Słowiki” występu w trakcie uroczystej Mszy Świętej, która odbędzie się 6 stycznia 2022 r. Jako Wójt Gminy Łanięta nie zostałem przez ks. Proboszcza poinformowany o tym, że planuje on taki koncert. Z pozyskanych przeze mnie informacji wynika również, że ks. Proboszcz nie zwrócił się oficjalnie w tej kwestii do kierownictwa Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Łaniętach, w ramach którego działa zespół „Łanięckie Słowiki”. Na uwagę zasługuje fakt, iż do zadań GOKiS w Łaniętach należy organizowanie i koordynowanie działalności zespołu, co w szczególności wynika ze statutu GOKiS w Łaniętach.
Zaprzeczam, abym jako Wójt Gminy organizował prywatnie jakiekolwiek uroczystości. Jako organ wykonawczy Gminy, jeżeli podejmuję się organizacji czegokolwiek, to działam urzędowo jako wójt, a nie prywatnie jako Tomasz Szczęsny.
Nieprawdą jest również, że zmusiłem zespół „Łanięckie Słowiki” do uczestnictwa w Orszaku Trzech Króli, organizowanego przez Koło Gospodyń Wiejskich w Łaniętach, a którego współorganizacji odmówił ks. Proboszcz. Jeżeli chodzi o organizację Orszaku Trzech Króli, to jako Wójt Gminy Łanięta podjąłem działania w celu pomocy pozyskaniu na organizację tego wydarzenia środków zewnętrznych. Pierwotnie w moich planach było, aby Orszak ten został zorganizowany przez Parafię. Jednakże z przyczyn mi nieznanych ks. Proboszcz nie był tym zainteresowany, co pozbawiło Parafię dotacji z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego w wysokości 5 000,00 zł. Aby nie utracić tych środków zaproponowałem organizację wydarzenia kołom gospodyń wiejskich, działającym na terenie naszej Gminy, na co pozytywnie odpowiedziało tylko Koło Gospodyń Wiejskich w Łaniętach.
Informuję ponadto, że wbrew stanowisku ks. Proboszcza, święto Trzech Króli nie posiada tylko charakteru kościelnego, ale od 2011 roku jest również świętem państwowym. Zatem nie tylko Kościół Katolicki, ale również podmioty publicznego jak i prywatne mają prawo organizowania w tym dniu uroczystości.
Ubolewam, że postawa ks. Proboszcza, który z przyczyn tylko sobie znanych, zabrania innym podmiotom organizacji imprez na terenie gminy Łanięta w dniu 6 stycznia 2022 r., dzieli lokalne społeczeństwo zamiast je jednoczyć.
Wpis z profilu facebookowego parafii w Łaniętach (pisownia oryginalna):
„We czwartek 6 stycznia przypada Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli Trzech Króli. O godzinie 11.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta na którą już dziś zapraszam całe rodziny, wraz z dziećmi. Całość zostanie uwieńczona koncertem kolęd i występem Zespołu Łanięckie Słowiki. Podczas Mszy Świętej zostanie poświęcone kadzidło i kreda, dla oznaczenia naszych domów. Na ten dzień zachęcamy rodziny, a szczególnie dzieci do wspólnego świętowania, poprzez stroje i przebrania dzieci za Trzech Króli, pasterzy, czy Aniołów, którzy przybędą do Pana Jezusa, aby wspólnie świętować i złożyć dary Jezusowi”.
„Niestety, nie możemy rozpocząć uroczystości koncertem kolęd w kościele, gdyż Pan Wójt zabronił tego Łanięckim Słowikom. Są oni podlegli Gminnemu Ośrodkowi Kultury, który podlega pod Gminę Łanięta. Z tego względu zostali Oni zmuszeni do uczestnictwa w obchodach, które, bez zgody strony Kościelnej zorganizował prywatnie Pan Wójt. Nie można nikomu zabronić uczestnictwa w obchodach religijnych, dlatego jako Proboszcz, Zapraszam Wszystkich do Kościoła na Uroczystą Mszę Świętą o godz. 11.00.”
„Jednocześnie informuję, że wszelkie inne, świeckie inicjatywy, organizowane w tym dniu nie mają aprobaty Kościoła. Nie są wydarzeniami religijnymi. Nie zgodziłem się na żadne inne uroczystości, mój głos nie został uszanowany, a wręcz zlekceważony. Nie godzi się, organizując inne obchody podszywać się pod Kościół. Jest to niezgodne z ustawą z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej”.