W czwartkowy wieczór Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie gościła polskiego scenarzystę, aktora i pisarza Cezarego Harasimowicza, który rozpoczął nowy projekt „Książka, kamera, akcja”.
Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać wiele barwnych opowieści, które mogłyby posłużyć na scenariusz serialu, a które wybiegały również poza spisaną historię rodzinną w promowanej książce autora: „Saga.Czyli filiżanka, której niema”. Autor książki we wcześniejszym okresie znany był głównie jako scenarzysta wielu znanych i nagradzanych filmów min.”300 mil do nieba”, „Bandzior”.
Jak sam powiedział rola scenarzysty jest niewdzięczna i mało doceniana przy produkcji filmu. ”Jak film zyska sławę- wszyscy mówią, że świetny reżyser, jak film ponosi klęskę- wszyscy mówią, że kiepski scenariusz” stwierdził gość. Mimo tego praca scenarzysty dawała mu dużo satysfakcji. Dzięki niej choćby mógł osobiście poznać Roberta Redforda. Żeby pisać scenariusze trzeba dobrze znać ludzi gdyż jest to opowieść pisana o człowieku, który doznaje przemiany w życiu i albo wygrywa, albo przegrywa.
W scenariuszu- tak jak w życiu- najciekawsze są zaskakujące zwroty akcji. Dlatego autor uwielbia literaturę szpiegowską, w tym J.Le Carre. Pomysł napisania rodzinnej sagi podsunął pisarzowi Marcin Meller, który zachwycił się bogactwem jej wątków. Jest w niej wszystko: niezwykle barwna historia głównego bohatera -dziadka Adama Królikiewicza mistrza olimpijskiego, słynnego kawalerzysty M.J.Piłsudskiego, zawiłe losy matki Cezarego Harasimowicza kilkakrotnie, w cudowny sposób uratowanej od śmierci, losy ludzi z getta warszawskiego i wiele innych, sięgających nawet do pięciu pokoleń rodziny wstecz.
Słuchacze byli oczarowani tymi opowieściami, a dopełnieniem zaskoczenia była historia „Mirabelki”- niezwykłego drzewa- świadka losów kilku pokoleń Muranowa, bohatera min. opowiadania Hanny Krall. To drzewo brutalnie ścięte w powojennej Polsce w tajemniczy sposób swoja historię przedłużyło w Stanach Zjednoczonych po to, by wrócić w niedalekiej przyszłości do ojczystego kraju. O tym jednak, dowiemy się w już zapowiedzianej, nowej książce autora, na którą cierpliwie czekamy.
Źródło: Biblioteka Kutno