reklama
reklama

Burza z Piorunami nad Kutnem – podgląd na żywo. Kutno i okolice – mapa burzowa.

Huragan, a Tornado – Czy to samo zjawisko?

Kiedy mówimy o huraganie lub o tornadzie myślimy o bardzo silnych i porywistych wiatrach, które można obserwować na mapie burzowej online lub radarach opadów. Żeby w pełni zrozumieć na czym polegają powinniśmy zacząć od początku. Wszelkiego rodzaju tornada zaczynają formować się bardzo blisko lądu lud centralnie na nami. Huragany- wręcz przeciwnie. Tworzą się w zbiornikach wodnych, najczęściej oceanach.

- R E K L A M A -

Bardzo istotną różnicą między tymi dwoma żywiołami jest zdecydowanie siła wiatru. W przypadku tornada zwykle nie przekracza 180km/h, zaś huragany sięgają wartości 300km/h. Oczywiście tornado też jest w stanie uzyskać takie wyniki jednak to bardzo rzadkie zjawisko.

Jak powstaje huragan?

Jeśli wiemy gdzie zaczynają powstawać huragany, dowiedzmy się w jaki sposób powstają. Proces nie jest w żaden sposób skomplikowany. To nic innego jak mieszanie się dwóch mas powietrza o różnej temperaturze. Gdy zimne powietrze znajdujące się u góry zaczyna opadać, a ciepłe napływa w wyższe partie następuje gwałtowne obniżenie ciśnienia co skutkuje huraganem.

- R E K L A M A -

Gdzie jest teraz burza w Polsce – podgląd na mapie burzowej w internecie.

Nazwa huraganu zależy od miejsca, w którym powstał. Najczęściej są to Ocean Atlantycki, Ocean Spokojny lub Ocean Indyjski. Jeśli chodzi o ten ostatni wiatry nazywane są Orkanami. Większość tych ekstremalnych zjawisk pojawia się w momencie, który w żaden sposób nie wskazuje na taki rozwój wydarzeń. Cały proces jest niezwykle gwałtowny. Jeśli akurat znajdujemy się na wakacjach, możemy nie zdążyć zareagować. Ludność, która kilkukrotnie przeżyła huragan zazwyczaj wie co się święci.

- R E K L A M A -

Żywotność huraganu jest bardzo zróżnicowana. Mogą trwać nawet do kilkunastu dni. Para wodna unosząca się nad zbiornikiem wodnym jest jak zasilanie okrutnego żywiołu. Dopóki nie dotrze na suchy ląd może cały czas przybierać na sile.

Za każdym razem powinniśmy zwracać uwagę przede wszystkim na swoje bezpieczeństwo. Nasz dobytek zawsze możemy starać się naprawić, po ekstremalnych zjawiskach często jest wiele pomocy humanitarnych. Życia nie będziemy mogli przywrócić. Dlatego nigdy nie lekceważmy zapowiedzi ze stacji meteorologicznych. Niektórzy fanatycy wręcz gonią za silnymi wiatrami żeby doświadczyć ich na żywo. Trzeba przy tym bardzo uważać.

Ludzie, którzy zamieszkują tereny oblegane przez huragany często żyją ’jak w raju’. Są to naprawdę piękne miejsca i ciepłe. Towarzyszy im spokój. Niestety ten spokój może przerodzić się w nawet w kilku tygodniowe dni stresu i cierpienia. Każde nawet najpiękniejsze miejsce na ziemi może mieć swoją drugą stronę. Pamiętajmy o tym.

Źródła:

Mapaburzowa.com

https://meteo.imgw.pl/

https://windy.com

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: