Szlak bursztynowy to dawna droga handlowa pomiędzy krajami śródziemnomorskimi a ziemiami leżącymi na południowym wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Tą trasą podróżowali kupcy, których celem była wymiana towarów oraz informacji na bałtyckie złoto. Tak bursztyn znad Morza Bałtyckiego docierał do krajów cywilizacji śródziemnomorskiej. Starożytni Rzymianie wykorzystywali cenny surowiec nie tylko do wyrobu biżuterii, ale uważali go za środek zapachowy, leczniczy i magiczny. Współcześnie w Europie rekonstruuje się przebieg i odtwarza dzieje tego ważnego szlaku handlowego. Dzięki Funduszom Europejskim ta starożytna droga na terenach Polski stała się wielką atrakcją turystyczną.
Dzięki osadom i grodom powstałym wzdłuż Warty ziemia łódzka stanowiła ważny fragment bursztynowej trasy. W naszym regionie znajdziemy wiele śladów pozostawionych przez osadników: kościołów, grodzisk, zamków i powstałych później na tych miejscach muzeów i obiektów rekreacyjnych. Warto je odwiedzić podczas wiosennych wycieczek. Ze względu na to, że coraz więcej osób stawia na aktywny wypoczynek i zwiedzanie z perspektywy jednośladu, na terenie województwa łódzkiego powstał Rowerowy Szlak Bursztynowy. Ma on długość 250 kilometrów i wiedzie przez najciekawsze atrakcje regionu.
Rowerowy Szlak Bursztynowy w Łódzkiem
Rowerowy Szlak Bursztynowy dzieli się w województwie łódzkim na dwie części: Szlak Nadwarciański i Szlak Nadbzurzański. Szlak Nadwarciański zaczyna się przy Warcie we wsi Załęcze Małe i prowadzi do Osjakowa. Tam przechodzi na prawą stronę doliny Warty i wiedzie do Uniejowa, a po drodze zahacza między innymi o Sieradz. W tym dawnym mieście królewskim Korony Królestwa Polskiego warto zwiedzić zrewitalizowany z unijnych dotacji najstarszy zabytek okolicy – Wzgórze Zamkowe. W trakcie jazdy Szlakiem Nadwarciańskim można zobaczyć starożytne kurhany w Przywozu i Strobinie oraz dawny gród rycerski w Konopnicy. W Uniejowie warto zregenerować się po kolarskich trudach na tamtejszych termach. Po drodze mija się dwa parki krajobrazowe – Załęczański oraz Międzyrzecza Warty i Widawki. Ponadto trasa wiedzie wzdłuż zbiornika Jeziorsko, który często nazywany jest łódzkim Bałtykiem. Najciekawsze jest to, co łączy ze sobą uniejowskie termy i Jeziorsko. Wiele inwestycji w oba obiekty nie byłoby możliwych, gdyby nie udział Funduszy Europejskich. Równie wiele ciekawych rzeczy jest do zobaczenia na Nadbzurzańskim Szlaku Rowerowym. Na trasie znajdują się takie zabytki jak kolegiata w Tumie – kolejny obiekt dofinansowany z Funduszy Europejskich – a także rezydencje magnackie w Nieborowie i Walewicach, które są otoczone pięknymi parkami. Nadbzurzański Szlak prowadzi również przez Łęczycę i Łowicz, dwa ważne miasta dla historii Polski. Nieopodal Łęczycy znajduje się z kolei geometryczny środek Polski, czyli miejscowość Piątek. W okolicach Piątku, nad Bzurą, toczyła się we wrześniu 1939 roku największa obronna bitwa kampanii wrześniowej.
Wycieczka po ziemi kutnowskiej
Podróżując przez powiat kutnowski warto zatrzymać się w nowoczesnym Aquaparku wchodzącym w skład kompleksu turystyczno-rekreacyjno-sportowego w Kutnie. Warto wspomnieć, że Kutno to europejska stolica baseballu, w Europejskim Centrum Szkolenia Małej Ligi Baseballowej odbywają się mistrzostwa Europy, Azji i Bliskiego Wschodu. Dzięki wsparciu Funduszy Europejskich w pobliżu boisk zbudowano Aquapark, który oferuje usługi sportowe, rekreacyjne, rehabilitacyjne, wellness, spa i fitness. Obiekt przystosowany jest dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Poza basenami znajdują się tam urządzenia do masażu, gejzery powietrzne oraz rwąca rzeczka. Po naładowaniu akumulatorów można wybrać się w dalszą drogę rowerowym szlakiem. Po drodze warto zajrzeć do zespołu dworsko-parkowego w Leszczynku, gdzie spotkamy niezwykłe dęby – pomniki przyrody, stawy połączone ze sobą kanałami i mnóstwo rozmaitych ptaków. W zabytkowym parku powstały tereny rekreacyjne dla wszystkich grup wiekowych: kolorowy plac zabaw, siłownia zewnętrzna, wielofunkcyjne boisko wyposażone w bramki piłkarskie, słupki i siatkę do siatkówki, piłkochwyty oraz ławki. Poszerzenie oferty nie byłoby możliwe bez dofinansowania z Funduszy Europejskich. To one wspierają i rozwijają turystykę aktywną, mają swój udział w promocji walorów przyrodniczych powiatu kutnowskiego. Sprawiają, że turyści chcą tu wracać i odkrywać kolejne atrakcje regionu.