Z technologią cyfrową na ty!

Fundusze Europejskie pomagają w realizacji wielu działań. Finansują inwestycje w projekty z dziedziny kultury, zatrudnienia czy przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Od wielu lat środki unijne przeznaczane są też na cele związane z kształceniem młodych ludzi oraz poszukiwaniem nowych oryginalnych rozwiązań w dziedzinie edukacji. Skorzystali z tego uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Żeronicach, gdzie dzięki wykorzystaniu technologii informacyjno-komunikacyjnych w uczeniu się i nauczaniu, podwyższyła się jakość kształcenia.

- R E K L A M A -

Coraz częściej korzystamy ze wsparcia nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych (TIK) jako narzędzi ułatwiających wykonywanie wielu czynności, zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Nowe technologie mają ogromny wpływ na rzeczywistość szkolną, ponieważ podnoszą efektywność procesu edukacyjnego.

Nowe rozwiązania edukacyjne

- R E K L A M A -

Dla większości dzieci i młodzieży internet to element świata, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie. Młodzi ludzie z łatwością i przyjemnością korzystają z technologii cyfrowych podczas nauki i czasu wolnego. Nie odbiegają od tego schematu dzieci z terenów wiejskich, jednak są w Polsce miejsca, do których nie dotarła jeszcze infrastruktura pozwalająca na stałe połączenie z internetem. Chcąc realizować ich potrzeby, w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Żeronicach zdecydowano się na stworzenie nowej pracowni komputerowej, wyposażenie placówki w cyfrowe pomoce edukacyjne i narzędzia TIK. Stosowanie nowatorskich rozwiązań technologicznych urozmaica zajęcia lekcyjne, ale również ułatwia przyswajanie wiedzy. Uczniowie korzystają z pracowni podczas zajęć językowych, lekcji informatyki, matematyki oraz przyrody. Do sali komputerowej zaglądają również maluchy z klas I-III, które dopiero zaczynają korzystać z programów edukacyjnych. Dzięki nowoczesnym technologiom informacyjno-komunikacyjnym możliwe jest wykorzystanie podczas zajęć prezentacji multimedialnych, płyt CD dołączonych do podręczników oraz filmów. W szkole będzie dostępny internet, którego zasoby uczniowie wykorzystują do pozyskania informacji na dany temat oraz wyszukiwania rozwiązań różnych problemów.

Nauczyciele też się uczą

- R E K L A M A -

Nowoczesny proces dydaktyczny opiera się w dużym stopniu na umiejętnościach i postawach pozwalających w efektywny i bezpieczny sposób rozwiązywać problemy i zarządzać informacją. Dlatego doskonalenie kompetencji cyfrowych objęło również grono pedagogiczne. 14 nauczycieli kształcenia ogólnego ze szkoły w Żeronicach uczyło się, jak najbardziej efektywnie wykorzystywać sprzęt TIK w kształceniu uczniów. Przeprowadzone szkolenia pogłębiły wiedzę nauczycieli w obszarze wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w pracy wychowawczej z dziećmi. Pedagodzy poznali również nowoczesne sposoby zastosowania narzędzi cyfrowych w codziennej praktyce szkolnej. Nowa pracownia komputerowa, wyposażenie szkoły w sprzęt TIK niezbędny do indywidualnego rozwoju uczniów oraz kształcenie kompetencji nauczycieli wprowadziło małą wiejską szkołę w erę nowoczesnych technologii cyfrowych.

Projekt „Szkoła Przyszłości – wykorzystanie TIK w nauczaniu i uczeniu się w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Żeronicach” współfinansowany był ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020. Całkowita wartość projektu wyniosła 300 tys. zł, w tym dofinansowanie unijne 255 tys. zł.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: