Erasmus+ to unijny program wspierający kształcenie, szkolenia, młodzież i sport w Europie. Przedsięwzięcie oferuje możliwości zdobywania wiedzy i umiejętności oraz wzięcie udziału w zagranicznych stażach zawodowych. Jest szansą na odbycie ciekawych podróży, poznanie kultury i tradycji danego kraju, ćwiczenie języków obcych.
Grupa 30 uczennic i uczniów z Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie, w ramach projektu ,,Zagraniczna mobilność szansą na rozwój”, przez miesiąc – od 4 czerwca do 3 lipca- przebywała we Włoszech. Reggio Emilia – miasto, w którym się zatrzymali – ma historyczną przeszłość i wiele uroku. To tu w 1797 r. została zaprezentowana trójkolorowa włoska flaga, to tu – w tym samym roku – Józef Wybicki napisał słowa pieśni, która później stała się polskim hymnem narodowym. Nieopodal miejsca zakwaterowania młodzieży znajdowała się pamiątkowa tablica i muzeum przypominające o tych wydarzeniach. Warto podkreślić, że grupa mieszkała w centrum Starego Miasta, w sąsiedztwie największych zabytków Reggio Emilia – powstałych w XIII w.
Uczennice i uczniowie przez pięć dni w tygodniu odbywali staż zawodowy w firmach, księgarni i sklepach. Włoscy pracodawcy chętnie dzielili się z polską młodzieżą swoją wiedzą i doświadczeniem.
Czas wolny spędzano zwiedzając miasto, poznając jego kulturowy dorobek. Młodzież wzięła również udział w wycieczkach do Wenecji i Mediolanu.
Miesięczny pobyt we Włoszech pozwolił grupie uczniów Grabskiego zobaczyć niezwykłe miejsca, poznać ciekawych ludzi i ich styl życia oraz pracy, a także zdobyć nowe doświadczenie.
Idei programu i jego promocji wśród uczniów patronował pan dyrektor Wojciech Banasiak, doceniający szansę, jaką dają młodzieży wyjazdy zagraniczne realizowane w ramach przedsięwzięcia Erasmus+. Pani wicedyrektor Iwona Smolińska, pani Luiza Collins oraz pan Piotr Szutoczkin opracowali obiektywne kryteria i – stosując je – przeprowadzili procedurę rekrutacji uczestników projektu. Podczas pobytu we Włoszech opiekę nad młodzieżą sprawowały: przez pierwsze dwa tygodnie – pani Agnieszka Fuz i pani Dorota Chojnacka, a przez kolejnych czternaście dni- pani Agata Krzyżyńska i pani Luiza Collins. Koordynatorem projektu był pan Piotr Szutoczkin – główny organizator i wykonawca wszelkich działań związanych z przygotowaniem do realizacji przedsięwzięcia.
materiał Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego w Kutnie