W 2004 roku Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. W ramach Funduszy otrzymaliśmy blisko 150 miliardów euro. Dofinansowania tysięcy projektów umożliwiły nam znaczny postęp gospodarczy, kulturalny, technologiczny oraz społeczny. Liczba inwestycji współfinansowanych przez Fundusze Europejskie stale rośnie, a obecność w Unii Europejskiej ma wpływ na życie każdego z nas. Otwarcie rynków zbytu oraz możliwość rozwoju przy wsparciu dotacji sprawiły, że Polska stała się integralną częścią cywilizacji zachodniej.
Życie codzienne
Unia i jej programy mają niezwykle inspirujący wpływ na całe województwo łódzkie. Jeździmy nowymi drogami i ścieżkami rowerowymi, dzieci w szkołach mają zapewnioną wysokiej jakości edukację, a pacjentów w przychodniach i szpitalach diagnozuje się przy użyciu nowoczesnego sprzętu medycznego.
Rozkwita infrastruktura miast i wsi, zatrudnieni i osoby poszukujące pracy bezpłatnie podnoszą swoje kwalifikacje, a dla przedsiębiorców i rolników otwierają się nowe rynki. Dzięki unijnym inwestycjom rozwinęły swoją ofertę instytucje kultury i muzea, a wiele zrewitalizowanych zabytkowych obiektów cieszy oczy turystów. Bez problemów korzystamy z podróży czy nauki za granicą.
Zmiany na lepsze
Członkostwo w Unii Europejskiej umożliwiło przebudowę gospodarki oraz wprowadziło pojęcie innowacyjności i konkurencyjności. Małe i średnie przedsiębiorstwa otrzymały wsparcie, które pozwoliło na ich rozwój. Położono nacisk na cyfryzację, a zmiany klimatyczne zaowocowały projektami dotyczącymi obniżenia zużycia energii oraz dywersyfikacji jej źródeł. Bez wsparcia Funduszy Europejskich wiele remontów i renowacji zabytkowych budynków i terenów w województwie łódzkim byłoby utrudnionych, a czasem wręcz niemożliwych. Jednym z nich była rewitalizacja Dworku Modrzewiowego z 1841 r, nazywanego także Dworem Chlewickich, w Kutnie.
Modrzewiowe deski zostały odpowiednio zakonserwowane i odrobaczone, a dworek zyskał nową instalację wodno-kanalizacyjną, elektryczną oraz cieplną. Odrestaurowanie obiektu umożliwiło rozwinięcie działalności organizacji pozarządowych oraz miasta w zakresie wolontariatu, organizację zajęć dla osób niepełnosprawnych oraz seniorów.
W dawnym budynku Domu Dochodowego Straży Ogniowej natomiast utworzono Centrum Teatru, Muzyki i Tańca. Wykonano tam prace remontowe, a pod nadzorem konserwatora odnowiono polichromię na suficie i balustradach loży. Odbywają się tam prezentacje kameralne, recitale muzyczne, czy seanse filmowe. Mieszkańcy regionu mogą spotykać się w centrum na koncertach, wystawach i zajęciach tanecznych.