Zapalenie krtani u dzieci – co warto wiedzieć?

Jednym z najczęstszych schorzeń dróg oddechowych u dzieci poniżej 6. roku życia jest zapalenie krtani. Sprawdź, jak je rozpoznać, co może zalecić lekarz, w jakich przypadkach dzwonić po pogotowie.

- R E K L A M A -

Gorączka, ból gardła, kaszel – te objawy mogą, ale nie muszą świadczyć o zapaleniu krtani. By rozwiać wątpliwości, należy udać się do lekarza. Jeśli zdiagnozuje on zapalenie krtani, najprawdopodobniej przepisze leki wziewne np. Nebbud.

Co jeszcze warto wiedzieć o zapaleniu krtani? Przeczytaj i nie daj się zaskoczyć chorobie!

- R E K L A M A -

Zapalenie krtani – przyczyny

Zapalenie krtani wywołują najczęściej adenowirusy i rinowirusy, a także wirusy grypy i paragrypy. Odpowiadają one również za nieżyt nosa i przeziębienia – zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Pamiętaj, że kontakt dziecka z osobą przeziębioną może prowadzić do infekcji poważniejszej niż samo przeziębienie. Z tej racji ważna jest izolacja dzieci zdrowych od osób chorych.

Objawy zapalenia krtani

Przez pierwsze 2–3 dni zapalenie krtani może przypominać zwykłe przeziębienie. Może się wówczas pojawić gorączka, ból gardła i złe samopoczucie. Pamiętaj, że dziecko, które jeszcze nie mówi, może komunikować ból gardła w inny sposób – np. przez nagłe zmniejszenie apetytu.

- R E K L A M A -

Charakterystycznym objawem zapalenia krtani jest kaszel. Ma on charakter napadowy (dziecko zanosi się kaszlem) i pojawia się często w nocy. Ponieważ krtań objęta stanem zapalnym jest zwężona, kaszel brzmi inaczej niż u dorosłego – jest wysoki i „szczekający”. Oddech u dziecka staje się świszczący i wysoki, a głos wyraźnie się zmienia.

Ostre zapalenie krtani może powodować problemy z oddychaniem, ponieważ dolna część krtani (podgłośnia) jest węższa u dziecka niż u dorosłego, przez co obrzęk wywołany stanem zapalnym może łatwiej zaburzyć jej drożność.

Leczenie zapalenia krtani

W przypadku podejrzenia zapalenia krtani u dziecka należy udać się do lekarza. Prawdopodobnie zaleci on inhalację lekami wziewnymi, które zmniejszą stan zapalny krtani i ułatwią oddychanie.

Ponieważ inhalacja może nasilać kaszel, należy wykonywać ją najpóźniej kilka godzin przed snem. Poza nebulizacją stosuje się przeważnie leczenie objawowe, czyli leki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

Jeśli zauważysz u dziecka zasinienie warg, bardzo intensywną pracę klatki piersiowej, trudność w wypowiadaniu słów i złapaniem oddechu – bez wahania dzwoń po karetkę. Do czasu jej przyjazdu postaraj się uspokoić dziecko – gdy jest przestraszone, jego oddech jeszcze bardziej się spłyca, co nasila duszności. Takie objawy pojawiają się jednak jedynie u ok. 5% chorych dzieci.

Domowe sposoby wspomagające leczenie zapalenia krtani

Zwalczanie infekcji ułatwia obniżenie temperatury w pomieszczeniu – do ok. 20°C, ponieważ chłodne powietrze ułatwia oddychanie. Warto też nawilżyć powietrze w pokoju dziecka, np. przez powieszenie na grzejniku wilgotnego ręcznika. Należy także podawać więcej płynów, co nawilży ścianki gardła podrażnione kaszlem. Ponieważ przełykanie może sprawiać ból, warto podawać dziecku płynne posiłki np. zupy, kaszki.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: