Partie tworzące koalicję Lewicy przyjęły w Łodzi wspólną deklarację programową. W niedzielę 11 grudnia do stolicy naszego województwa zjechało się ponad tysiąc lewicowych działaczy ze znanymi politykami na czele. Wśród nich nie zabrakło Pauliny Matysiak — posłanki z Kutna, która reprezentuje w Sejmie zachodnią część łódzkiego.
Usługi publiczne, równość i praca
O ważnych dla Lewicy sprawach gorąco dyskutowano podczas paneli dyskusyjnych z udziałem polityków, samorządowców, specjalistów i młodzieży. W ich trakcie spisywano kluczowe postulaty z zakresu usług publicznych, równości i pracy, które muszą być priorytetem po zmianie prawicowej władzy. Wcześniej zaprezentowano także efekty prac zespołów programowych obu partii. A to oznacza jedno: koalicja Lewicy idzie do wyborów z konkretnymi postulatami.
Matysiak: „Polska dla milionów, nie dla milionerów!”
Jeden z paneli prowadziła kutnowska posłanka Paulina Matysiak, która w swoim wystąpieniu podsumowała wyniki dyskusji. Jakie postulaty proponuje Polakom Lewica?
— Naszym celem jest zbudowanie nowoczesnego państwa dobrobytu, które należy do wszystkich obywateli, a nie wąskiej elity. Chcemy Polski dla milionów, nie dla milionerów! To nasze lewicowe DNA! — mówiła parlamentarzystka partii Razem. Jej zdaniem państwo nie powinno nikogo zostawiać za burtą, lecz zapewnić sprawne usługi publiczne w postaci godnych emerytur, płatnych zwolnień chorobowych, dostępnych szkół i kompleksowej opieki zdrowotnej, dzięki której rodzice chorych dzieci nie muszą zbierać pieniędzy na leczenie za granicą.
Kluczowy jest także sprawny transport publiczny, który stanowi krwiobieg silnego państwa. — W świetlaną przyszłość zabierze nas pociąg, podmiejska kolejka, tramwaj i autobus! Lewica chce nas wszystkich zabrać w tę podróż. Prawdziwą podróż do Polski przyszłości! — tymi słowami zakończyła posłanka.
Odważna wizja lewicowej Polski
Liderzy i liderki Lewicy — wśród nich m.in. Adrian Zandberg, Magdalena Biejat, Włodzimierz Czarzasty i Robert Biedroń — mówili w Łodzi o priorytetach koalicji. Lewica stawia na silne prawa pracownicze, krótszy czas pracy, tanie mieszkania, wyższe świadczenia dla seniorów, równość małżeńską, rozdział państwa od Kościoła, legalną aborcję i sprawne instytucje, jak np. Państwową Inspekcję Pracy, która będzie walczyć z umowami śmieciowymi. Za tym idą gotowe projekty ustaw, które w ciągu ostatnich lat składało ugrupowanie w Sejmie, lecz rządzące PiS nie miało odwagi ich przyjąć. Dlatego Lewica jest zdeterminowana wprowadzić je w życie po wygranych przez opozycję wyborach.
— Polska może być krajem demokratycznym i solidarnym, nowoczesnym i opiekuńczym — przekonywał na koniec Adrian Zandberg, współprzewodniczący partii Razem.
(materiał prasowy biura posłanki Pauliny Matysiak)