Jednym z motywów tegorocznej II Odysei Napoleońskiej był… czarny ziemniak. Jak się okazuje, sławę zyskał on 130 lat temu, a teraz po raz kolejny skradł serca mieszkańców. Koła Gospodyń Wiejskich z gminy Kutno wzięły udział w wyjątkowym konkursie.
W 1893 roku tygodnik rolniczo-przemysłowy „Rolnik i Hodowca” pisał o niezwykłej odmianie czarnych kartofli wyprodukowanych w majątku Leszczynek. Teraz po 130 latach gmina Kutno znów zasłynął z tych wyjątkowych warzyw. Koła Gospodyń Wiejskich podczas II Odysei Napoleońskiej przygotowały wiele ciekawych potraw z wykorzystaniem czarnego ziemniaka. Uczestnicy wydarzenia zajadali się specjałami i byli pod wrażeniem ich smaku oraz pomysłowości pań z KGW.
– Konkurs na potrawę z czarnego ziemniaka podczas II Odysei Napoleońskiej w Leszczynku to pomysł na promocje czarnego kartofla, który był produkowany w gospodarstwie w Leszczynku dokładnie 130 lat temu – mówi Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska.
Panie z Kół Gospodyń Wiejskich dały istny popis swoich umiejętności, za co otrzymały zasłużone nagrody:
• 1000 zł od PZPZINR w Łodzi – otrzymało KGW Wierzbie za najlepsza potrawę – chleb z czarnego ziemniaka
• po 500 zł od KOWR OT w Łodzi dla pozostałych Kół z Komadzyna, Strzegocina, Gołębiewka, Gołębiewa, Nowej Wsi i Wysokiej Wielkiej.
– Gratuluje wszystkim Paniom i dziękuje za zaangażowanie. Wasze potrawy zainspirowały mnie do kolejnego wyzwania, jakim jest wydanie książki z przepisami na te wspaniałe potrawy – dodaje Wójt Gminy Kutno Justyna Jasińska.