Gromkim „Sto lat” zaśpiewanym Krzysztofowi Zanussiemu rozpoczęło się środowe popołudnie 20 czerwca, a to dlatego, że gość spotkania świętował niedawno swoje urodziny. Krzysztof Zanussi – reżyser, scenarzysta, publicysta, ale też filozof – skończył kolejny film, który ukaże się jesienią w kinach.
„Eter”, bo o nim mowa, to nawiązanie do mitu Fausta w nieco zmodyfikowanej formule. Zanussi chce pokazać, że w człowieku drzemie chęć zawładnięcia wolą innych ludzi. Pokazuje także, że linia między wiedzą a władzą jest bardzo cienka. Bohater „Eteru” w filmie wykorzystuje tytułowy środek do zawładnięcia drugim człowiekiem.
Czym dla Zanussiego powinno być prawdziwe kino? Tokiem narracji, opowiadaniem; kino ma mówić, a nie paplać. Filmy powinno się tworzyć dla sztuki tworzenia, dla doskonalenia piękna. Wówczas jest to artyzm, w innym przypadku jest to piękno skażone, np. chęcią zdobycia sławy bądź pieniędzy. Z drugiej strony Zanussi nie lekceważy wartości materialnych i chęci sięgania po nie.
Jak sam powiedział: „Człowiek jest zobowiązany, by być zaradnym”. Każdy powinien jednak zadać sobie pytanie: po co się bogacimy? Czy wypływa z tego jakieś dobro dla innych? Na te pytania – jak mówił reżyser – każdy musi odpowiedzieć sobie sam.
Film powinien umieć dotknąć współczesnych radości, problemów i niepokojów ludzkich. Zanussi jest zdania, że system wartości jest stały, niezmienny – ale zastosowanie wartości w życiu jest trudne i dalece indywidualne.Stąd też wynika nasza trudność w wybieraniu, a film ma być na to czuły i w dylemacie ludzkiego wyboru uczestniczyć.
Jak zawsze był czas na pytania ze strony publiczności. W dużej mierze dotyczyły one poglądów reżysera na świat współczesny i tego, czy da się zniwelować głębokie podziały społeczne. Zdaniem Zanussiego wszystko zależy od dobrej woli i chęci dialogu. „Jesteśmy zbyt małym krajem, by dalej się dzielić, bośmy ledwie jedną Polskę skleili” – podsumował.
Na koniec spotkania był czas na autografy. Wielu czytelników mogło też kupić książkę „Uczyń ze swojego życia Arcydzieło”, która jest efektem spotkań i rozmów Zanussiego z młodymi ludźmi. Każdy mógł liczyć na wspólne zdjęcie i chwilę rozmowy z mistrzem kina. Spotkanie poprowadził Sebastian Smoliński – krytyk filmowy i operowy.
źródło: Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie