W Głogowcu przeszli w Drodze Krzyżowej Narodu Polskiego – ZDJĘCIA

Zgodnie z wieloletnią tradycją, w sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu w pierwszy piątek Wielkiego Postu po Mszy Świętej wierni odprawili plenerową Drogę Krzyżową Narodu Polskiego.

- R E K L A M A -

W Sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu koło Kutna w piątek (16.02) odbyła się plenerowa Droga Krzyżowa Narodu Polskiego. Tradycyjnie w pierwszy piątek Wielkiego Postu do Głogowca przyjeżdżają przedstawiciele Solidarności z województwa łódzkiego i mazowieckiego, by tutaj modlić się w intencji ojczyzny.

Do Sanktuarium Matki Bożej w Głogowcu od wieków przybywają pielgrzymi ze swoim intencjami ― mówi współorganizator wydarzenia poseł Tadeusz Woźniak.

― Myśmy tutaj bardzo mocno związali się z Matką Bożą w czasie stanu wojennego. To była ostoja naszej wolności, naszego bezpieczeństwa. Tutaj przybywała cała Solidarność regionu kutnowskiego, ale także i z innych miejsc wszyscy przejeżdżali. I tutaj modliliśmy się za ojczyznę, za jej wolność i niepodległość ― podkreśla poseł Tadeusz Woźniak.

- R E K L A M A -

Uroczystość rozpoczęła się Mszą św., odprawioną przez kustosza sanktuarium ks. Piotra Kalisiaka, który przypomniał, że sanktuarium maryjne w Głogowcu to też miejsce, gdzie od lat kultywowane są wartości patriotyczne, miejsce, w którym szczególnie się wspomina i pamięta o Solidarności lat 80. ubiegłego wieku.

Po Mszy Świętej odbyło się Nabożeństwo Drogi Krzyżowej Narodu Polskiego. Było to szczególne wydarzenie dla „Solidarności”, która w czasie stanu wojennego przyjeżdżała właśnie do Głogowca, aby się modlić.

- R E K L A M A -

W modlitwie uczestniczyli wierni nie tylko z parafii, ale także m.in. z Łowicza, Płocka, Zgierza, Łasku, Pabianic czy nawet Wielunia. Nie zabrakło też delegacji Solidarności z pocztami sztandarowymi. Wielu uczestników w dłoniach niosło krzyże i flagi państwowe. Zgodnie z tradycją w grupie pielgrzymów nie zabrakło parlamentarzystów, pracowników Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, samorządowców. W Drodze Krzyżowej obok posła Tadeusza Woźniaka uczestniczyli także: Grzegorz Andrzejczak, Przewodniczący Zarządu NSZZ „Solidarność” region Kutno, Robert Baryła i Andrzej Górczyński, członkowie Zarządu Urzędu Województwa Łódzkiego, Waldemar Wojciechowski i Edward Kiedos, radni Sejmiku Województwa Łódzkiego oraz Janusz Kołodziejski, Przewodniczący Stowarzyszenia Wspólnota bez Granic. Wśród uczestników nie zabrakło pocztu sztandarowego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych Solidarność.

― Przyjechaliśmy z Płocka. To jest tradycja, która przypomina lata 80. ― Tutaj wiele osób strajkowało, prowadziło głodówki, tutaj przyjeżdżało, zbierało się z całej Polski. To trzeba podtrzymywać i pamiętać. ― To jest szczególne miejsce dla Solidarności. Jesteśmy od początku tutaj, w tym miejscu ― mówią uczestnicy Drogi Krzyżowej Narodu Polskiego.

― W latach 80., z inicjatywy ugrupowań solidarnościowych z całej Polski, w Głogowcu powstała Droga Krzyżowa Cierpiącego Narodu Polskiego ― mówi ks. Piotr Kalisiak. ― Tutaj też w 1983 r. Mszę św. celebrował bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Regiony Solidarności z całej Polski przyjeżdżały do Głogowca modlić się w intencji ojczyzny. W Głogowcu od dawna gromadzą się wierni, aby w różnych intencjach modlić się do Boga przed cudownym obliczem Maryi. Obliczem ukoronowanym w 1975 roku koronami św. Papieża Pawła VI przez czcigodnego sługę Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego ― wspomina kustosz sanktuarium.

― Dziękuję wszystkim uczestnikom za liczną obecność, a było około 200 osób. To już jest lepsza frekwencja niż przed pandemią. Pogoda nam dopisała było jak na luty bardzo ciepło i pogodnie. Mam nadzieję, że za rok się spotkamy w jeszcze liczniejszym gronie – mówi Janusz Kołodziejski, Radny Miasta Kutno

Po nabożeństwie w świetlicy przy kościele odbyła się promocja postnych produktów regionalnych, którego partnerem było Województwo Łódzkie. Potrawy przygotowało Koło Gospodyń Wielskich w Chrośnie.

Warto wspomnieć, że Głogowiec jest diecezjalnym sanktuarium maryjnym, w którym od dawna wątki religijne splatają się w nierozerwalną całość z wątkami patriotycznymi. W XIX w. miejscowy proboszcz za wspieranie powstania styczniowego zesłany został na 37 lat katorgi na Syberii. Szczególnego rozgłosu sanktuarium nabrało w latach 80. poprzedniego stulecia. W 1982 r. proboszczem został tu ks. Marian Lipski, do którego lgnęli działacze opozycyjni. To nie w smak było władzom. W takiej właśnie atmosferze w 1985 r. na błoniach za kościołem, powstała Droga Krzyżowa Narodu Polskiego. Poszczególnym stacjom przypisano bolesne wydarzenia z dziejów narodu. I tak np. stacja I przypomina bunt Kozaków pod wodzą Chmielnickiego, stacja II – konfederację barską, III (pierwszy upadek) – pierwszy rozbiór Polski. Następne stacje przypominają kolejne bolesne wydarzenia z dziejów Polski. Tutaj w 1983 r. Mszę św. celebrował bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Regiony Solidarności z całej Polski przyjeżdżały do Głogowca, aby się modlić w intencji ojczyzny. W Głogowcu od dawna gromadzą się wierni, aby w różnych intencjach modlić się do Boga przed cudownym obliczem Maryi. Obliczem ukoronowanym w 1975 roku koronami św. Papieża Pawła VI przez czcigodnego sługę Bożego ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

(nadesłane)










- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: