Wyjątkowy koncert w kutnowskim „Wawrzyńcu”. Wystąpili artyści Teatru Wielkiego w Łodzi – ZDJĘCIA

W piątkowy wieczór mury zabytkowego kościoła pw. Św. Wawrzyńca w Kutnie wypełniła muzyka klasyczna. To tu swój kolejny przystanek miał cykl „Z operą przez łódzkie”. Artyści Teatru Wielkiego w Łodzi wystąpili z utworem „Carmina Burana” Carla Orffa. Razem z mieszkańcami powiatu kutnowskiego koncertu wysłuchali marszałek Grzegorz Schreiber i Robert Baryła, członek zarządu województwa.

- R E K L A M A -

Teatr Wielki w Łodzi w region wyruszył niespełna rok temu. Koncert w Kutnie był już piątym z cyklu, który rozpoczęło „Requiem” Giuseppe Verdiego wykonane w czasie Wielkiego Tygodnia w Bazylice Katedralnej w Łowiczu. Tym razem artyści łódzkiego teatru – soliści, orkiestra oraz dwa chóry, w tym dziecięco-młodzieżowy pod batutą Marcina Mirowskiego – zaprezentowali kantatę Carla Orffa opartą na zbiorze średniowiecznych pieśni.

– Ten znakomity utwór niósł w sobie najpierw wiosnę, czyli to na co czekamy, a z wiosną łączy się tajemnica zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Fortunę, o której było na koniec, można nazwać błogosławieństwem. Błogosławieni i szczęśliwi, którzy przyjmują dary ofiarowane człowiekowi, błogosławiony człowiek, który odkryje w sobie dobro i piękno, który to dobro daje i odkrywa je w innych ludziach – mówił ks. dr Jerzy Swędrowski, proboszcz kutnowskiej parafii nawiązując do poszczególnych części koncertu. Proboszcz podziękował też marszałkowi Grzegorzowi Schreiberowi – za organizację tego kulturalnego wydarzenia oraz za wsparcie, jakiego samorząd województwa udziela świątyni.

- R E K L A M A -

Marszałek z kolei dziękował proboszczowi za gościnność oraz artystom Teatru Wielkiego w Łodzi za wspaniały występ. – W tej świątyni „Carmina Burana” zabrzmiała wyjątkowo. Cieszę się, że możemy przenosić muzykę naszych instytucji kultury w takie miejsca, jak ten kościół – powiedział marszałek Schreiber przypominając, że cykl „Z operą przez łódzkie” jest kolejnym wydarzeniem przybliżającym mieszkańcom całego województwa ofertę teatrów czy filharmonii prowadzonych przez samorząd województwa.

W ciągu ostatnich pięciu lat poza mury swoich siedzib wyszły wszystkie instytucje kultury Województwa Łódzkiego. Organizowany przez Filharmonię Łódzką festiwal „Kolory Polski” rozszerzył się o nowe miejscowości, od 2022 roku po województwie wędruje Teatr im. Stefana Jaracza, a Łódzki Dom Kultury przygotował w tym roku „Jazzową jazdę po Łódzkiem”, czyli warsztaty muzyczne. Także w 2022 roku samorząd województwa wręcz na oścież otworzył „Drzwi do kultury”, bo tak nazywa się uruchomiony portal streamingowy z dostępem do zarejestrowanych koncertów, spektakli i wystaw.

- R E K L A M A -

fot. Piotr Wajman/lodzkie.pl










- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: