Poseł na Sejm RP Tadeusz Woźniak z medalem ormiańskiego parlamentu

O współpracy gospodarczej, politycznej i kulturalnej, a także o wspólnej przeszłości i wartościach łączących Polskę i Armenię wicemarszałek Michał Seweryński rozmawiał z wiceprzewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Armenii Eduardem Sharmazanovem. Delegacja Armenii przybyła do Warszawy na Szczyt Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej. W spotkaniu uczestniczyli także senator Jan Żaryn i przewodniczący Grupy Parlamentarnej Polsko-Armeńskiej poseł Tadeusz Woźniak.

- R E K L A M A -

Wicemarszałek Michał Seweryński powiedział, że Republika Armenii to dla Polski ważny partner w regionie Kaukazu Południowego, z którym mamy wielowiekowe kontakty. „Polska utrzymuje przyjazne relacje z Armenią. Łączy nas wielowiekowa historia obu narodów i przyjaźń, która trwa od 650 lat, kiedy to na ziemiach polskich osiedlili się Ormianie” – stwierdził. Dodał, że Polska jest zainteresowana dalszym rozwojem przyjaznych relacji, które chcemy pogłębiać we wszystkich dziedzinach. Zdaniem wicemarszałka Senatu istnieje wciąż duży, nie w pełni wykorzystany potencjał w naszej współpracy, chociażby w sferze wymiany gospodarczej i wzajemnych inwestycji, a także wymiany turystycznej.

Wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego Armenii podziękował za, to, że Ormianie znaleźli schronienie i drugą ojczyznę w Polsce. Podkreślił, że historia Armenii i Polski to nic innego jak walka o niepodległość. Jego zdaniem przyszłość trzeba budować na bazie wartości chrześcijańskich. Powiedział, że obecnie Armenia przy wsparciu UE próbuje wprowadzać i rozwijać demokrację. Dodał, że jego kraj podpisał umowę o współpracy z UE. Podziękował za jednogłośne ratyfikowanie tej umowy przez polski parlament. Poinformował, że Armenia w sposób pokojowy chce rozstrzygnąć kwestie sporne w Górskim Karabachu.

- R E K L A M A -

Wicemarszałek Michał Seweryński podkreślił, że Polska wie, ile kosztuje wolność, i opowiada się za pokojowym rozstrzyganiem konfliktów. Dodał, że ta sprawa nie jest tylko lokalnym konfliktem, ma bowiem wpływ na cały region.

Senator Jan Żaryn zaznaczył, że oba państwa zostały ciężko doświadczone w XX w. przez 2 totalitaryzmy – niemiecki i radziecki i do dzisiaj odczuwają tego skutki. Według niego zadaniem obu państw jest uwrażliwienie świata na te problemy. Senator Jan Żaryn dodał, że dzięki doświadczeniom historycznym i w duchu wspólnych wartości Polska i Armenia mogą mieć udział w porządkowaniu współczesności.

- R E K L A M A -

Poseł Tadeusz Woźniak zwrócił uwagę, że oba kraje mają zbieżne poglądy na wiele kwestii. Dodał, że Polska gotowa jest wesprzeć Armenię w kwestiach przebudowy samorządu. Przypomniał, że w minionym roku z jego inicjatywy Sejm i Senat podjęły uchwałę upamiętniającą 650-lecie przyznania pierwszego przywileju Ormianom w Polsce.

Pod koniec spotkania wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego odznaczył honorowymi medalami ormiańskiego parlamentu senatora Jana Żaryna i posła Tadeusza Woźniaka. Warto dodać, że poseł Tadeusz Woźniak jest przewodniczącym Grupy Parlamentarnej Polsko-Armeńskiej.

▪ artykuł sponsorowany

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: