OSP KSRG Leszczynek rusza z inicjatywą przeciwko „cichemu zabójcy”

„Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” – te słowa niezmiennie towarzyszą strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej KSRG Leszczynek przy każdej akcji ratunkowej, bez względu na porę dnia czy nocy. Tym razem druhowie nie czekają na dźwięk syreny, lecz wychodzą z inicjatywą, która ma realnie wpłynąć na bezpieczeństwo mieszkańców powiatu kutnowskiego. Strażacy postanowili włączyć się do walki z „cichym zabójcą” – tlenkiem węgla, potocznie nazywanym czadem.

- R E K L A M A -

Zaplanowane działania mają na celu zwiększenie świadomości na temat zagrożeń związanych z czadem oraz promowanie profilaktyki, która może uratować życie. Strażacy zachęcają wszystkich do zaangażowania się w tę ważną inicjatywę. Bo przecież bezpieczeństwo zaczyna się od wiedzy i działania.

„Jak doskonale wiecie, za każdym razem gdy zachodzi potrzeba i rozlegnie się dźwięk syreny w naszej jednostce jesteśmy gotowi nieść pomoc bliźniemu o każdej porze dnia i nocy. Z każdym naszym wyjazdem kierujemy się mottem „Bogu na chwałę, ludziom na Ratunek”. Tym razem pragniemy wyjść z inicjatywą skierowaną do naszej lokalnej społeczności oraz ościennych miejscowości, aby pomóc w walce z tzw. cichym zabójcą – tlenkiem węgla, czyli czadem” – mówią przedstawiciele OSP KSRG Leszczynek

- R E K L A M A -

Czym jest tlenek węgla i dlaczego jest tak niebezpieczny?

Tlenek węgla (CO) to gaz , który powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw, takich jak węgiel, drewno ,gaz ziemny , olej opałowy czy benzyna. Nie ma zapachu, koloru ani smaku, co czyni go wyjątkowo trudnym do wykrycia bez odpowiednich urządzeń….

Najczęstsze źródła emisji tlenku węgla w domach to :
– Piece na paliwa stałe (węgiel, drewno)
– Kominki
– Kuchenki gazowe
– Podgrzewacze wody
– Silniki spalinowe (np. w garażach)

- R E K L A M A -

Dlaczego tlenek węgla jest tak groźny?

Tlenek wiąże się z hemoglobina we krwi około 200 razy szybciej niż tlen,co prowadzi do niedotlenienia organizmu. Nawet niewielkie ilości tego gazu mogą wywołać objawy zatrucia takie jak bóle głowy, nudności, zawroty głowy, senność, utrata przytomności, a w skrajnych przypadkach śmierć.

Na zatrucia szczególnie narażone są:
– Osoby starsze
– Dzieci
– Kobiety w ciąży
– Osoby z chorobami układu oddechowego i krążenia

Pierwsze objawy zatrucia:
– Niskie stężenie: bóle głowy, osłabienie, nudności
– Średnie stężenie: zawroty głowy, dezorientacja, przyśpieszone tętno
– Wysokie stężenie: utrata przytomności, drgawki, śmierć

Tlenek węgla jest niewidoczny i niewyczuwalny dlatego najlepszym rozwiązaniem jest instalacja czujników tlenku węgla. Nasza jednostka ufundowała 8 szt. czujników (CO), które bezpłatnie przekażemy. Prosimy o zgłaszanie rodzin, osób starszych lub tych którzy z uwagi na trudną sytuację nie mogą zakupić takiego czujnika.

Jak zgłosić kandydatów?

W zgłoszeniu należy podać:
– Imię nazwisko
– Adres zamieszkania, miejscowość
– Napisać krótkie uzasadnienie dlaczego właśnie ta osoba lub rodzina powinna otrzymać czujnik.

Zgłoszenia będziemy przyjmować za pośrednictwem naszej strony na Facebooku w wiadomości prywatnej.

Apel do innych jednostek OSP

– Zachęcamy wszystkie jednostki OSP z terenu naszej gminy oraz powiatu do włączenia się do tej akcji. Jeśli każda jednostka zakupiła by choćby jedną czujkę i przekaże potrzebującym w swojej miejscowości, wspólnie możemy znacząco poprawić bezpieczeństwo naszych sąsiadów – dodają druhowie z OSP KSRG Leszczynek.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: