Kable RCA znane powszechnie jako cinch, wciąż pozostają jednym z najpopularniejszych rozwiązań, jeżeli chodzi o podłączenie domowego systemu audio. Z racji ich prostej, solidnej budowy, znakomicie sprawdzają się, gdy chcesz podłączyć kolumny do amplitunera czy podpiąć wzmacniacz stereo bądź subwoofer do kina domowego. W jaki sposób należy podłączać sprzęt, wykorzystując kable typu RCA, by mieć pewność, że otrzymasz znakomity przepływ sygnału audio, a co za tym idzie: czysty dźwięk?
Kabel RCA: jak podłączyć?
Zanim zabierzesz się za podłączenie subwoofera bądź innego sprzętu, musisz zidentyfikować trzy przewody, na które składa się przewód. Jest to:
- Prawy kanał audio symbolizowany kolorem czerwonym,
- lewy kanał audio oznaczony na biało bądź (w niektórych wtykach) czarno,
- sygnał wideo pokolorowany na żółto (w przypadku gdy posiadasz kompozytowe złącze RCA.

Jeżeli już namierzyłeś odpowiednie wtyki, nie pozostaje nic innego jak zlokalizować wejścia na urządzeniu, do które planujesz podłączyć przewód. Nie powinno to być trudne: zazwyczaj znajdują się z tej samej, jednej strony oraz oznaczone są kolorami. W związku z tym możesz, kierując się kolorem kabli, podłączyć czerwony kabel do czerwonego gniazda prawego kanału audio, biały bądź czarny kabel do lewego kanału audio, oraz — jeżeli korzystasz z takiego wariantu przewodu — żółty kabel do gniazda wideo.
Podłączanie kabla do wzmacniacza lub głośnika: ważne szczegóły
Podłączając, upewnij się, czy wtyki są odpowiednio mocno osadzone. Dzięki temu unikniesz osłabienia jakość dźwięku. Na jego jakość mogą bowiem wpłynąć zakłócenia elektromagnetyczne, na które narażony jest niedokładnie podłączony wtyk. Jeżeli chcesz mieć stuprocentową pewność, że dany przewód doprowadza sygnał na najwyższym poziomie, zakup go wcześniej z dobrych sklepów z okablowaniem takich jak PCKLIPER, gdzie sprawdzone rozwiązania znajdziesz pod adresem: https://sklep.pckliper.pl/kabel-rca-cinch. Przy planowaniu rozkładu kabli zadbaj również o to, by długość przewodu nie przechodziła przez np. kable zasilające. Nawet dobrej jakości kable cechowane przez większy przekrój i wysoką jakość izolacji będą miały utrudnioną pracę w pobliżu elementów generujących zakłócenia!

Co zrobić po podłączeniu każdej końcówki?
Po dokonaniu połączenia obu stron nie pozostaje nic innego, jak włączyć sprzęt do zasilania i skonfigurowanie połączenia. Oznacza to po prostu, że musisz np. podłączając odtwarzacz DVD do telewizora, wybrać odpowiednie źródło wejściowe, takie jak AV1 czy AV2. Zrobisz to oczywiście z poziomu menu uruchomionego urządzenia. Jeżeli wszystkie kable zostały dobrze podłączone, urządzenie powinno działać bez żadnego problemu!
materiał zewnętrzne