(ZDJĘCIA) Wdzięk, szyk, szarm styl w Krośniewicach

W Gminnym Centrum Kultury, Sportu i Rekreacji w Krośniewicach odbyło się widowisko pt. ,,Wdzięk, szyk, szarm styl…”. Jego tematyka dotyczyła kultury czasu międzywojennego w różnych jej aspektach. Przedstawienie zaprezentowano jako wydarzenie w ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa (14 września), a środki na realizację pozyskano z Programu Wieloletniego ,,Niepodległa” na lata 2017-2022 (Koalicje dla Niepodległej – projekt pod nazwą ,,Stąd do przeszłości – od niepodległości do okupacji”).

- R E K L A M A -

Spektakl rozpoczął się pokazem mody. Na wybiegu pojawiły się modelki w kreacjach z lat 20. i 30. ubiegłego wieku – panie w strojach na dzień i w sukniach wieczorowych, panowie w słynnych prążkowanych garniturach i oksfordzkich pantoflach, nie mogło też zabraknąć fraków jako przejawów wytworności i elegancji. Prezentowano modele dla kobiet i dla mężczyzn, codzienne i na wyjątkowe okazje – od propozycji do pracy czy na spacer po własny ślub.

Na drugą część widowiska złożyły się piękne kompozycje ze znakomitymi tekstami, napisane w okresie dwudziestolecia – tanga, utwory o miłości traktujące temat poważnie i z przymrużeniem oka, piosenki satyryczne dotyczące różnych aspektów życia Polaków po odzyskaniu niepodległości, słowem: hity II Rzeczypospolitej. W programie wieczoru znalazły się też genialne skecze Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i Juliana Tuwima. Spektakl miał walory edukacyjne – odbiorcy poszerzyli swoją wiedzę nie tylko o modzie i kulturze tamtego okresu, ale też o tym, jak spędzano wolny czas, jakie panowały obyczaje towarzyskie, z czego słynęli ówcześni celebryci, a nawet o tym, jaki wpływ miał film na rynek tekstyliów. Mówiono o osobliwościach i smaczkach międzywojnia, niezwykle interesujących, bo był to okres obfitujący w talenty, osobowości i osobliwości. W tamtym czasie radość z odzyskanej niepodległości dominowała nad biedą, kłopotami aprowizacyjnymi, trudnościami codziennego życia, była źródłem optymizmu, pomagała przetrwać, ale też stymulowała rozwój wielu dziedzin kultury i gospodarki. Z pewnością możemy dziś pozazdrościć ówczesnym Polakom energii, talentu, uśmiechu i klasy.

- R E K L A M A -

Program zaprezentowali krośniewiczanie realizujący swoje pasje w sekcjach GCKSiR. Wystąpili: chór A’capella, soliści i grupa młodzieży przygotowana przez Aleksandrę Kołodziejską, Teatr Nie-Za-Wielki pod kierunkiem Małgorzaty Przygodzkiej, osoby współpracujące z instytucją (wokaliści, aktorzy) oraz muzycy – Zbigniew Merecki (pianino) i Marta Kotlińska (skrzypce). Scenariusz napisała Małgorzata Przygodzka. Premiera odbyła się w 2018 r. w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Widzowie zostali poproszeni o to, by przybyli w kapeluszach (wszak to najbardziej oczywisty atrybut elegancji) lub całościowych stylizacjach na wzór kreacji z dwudziestolecia międzywojennego. Osoby, które przyjęły tę formę zaproszenia, w przerwie spektaklu pozowały do wspólnego zdjęcia.

- R E K L A M A -

Widowisko ,,Wdzięk, szyk, szarm styl…” to drugie wydarzenie w ramach realizowanego w Krośniewicach programu ,,Stąd do przeszłości… – od niepodległości do okupacji”. W najbliższą sobotę (21 września) kolejne – mecz retro. Zmierzą się drużyny RKS ,,Kolejarz” i KPW Kutno. Widowisko historyczne odbędzie się na stadionie miejskim o godz. 16.00. Zawodnicy i publiczność wystąpią w kostiumach będących replikami lub stylizowanych na stroje pochodzące sprzed 80 lat. Będzie to ostatnie z wydarzeń nawiązujących do czasu pokoju po odzyskaniu niepodległości, gdyż wyprawy w przeszłość organizowane w ramach projektu nieuchronnie zbliżają nas do 1 września 1939r. i tego, co nastąpiło później.

źródło: GCKSiR Krośniewice

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: