Kutno kulturą stoi. KDK podsumował ubiegły rok!

Ponad 450 wydarzeń kulturalnych, o wiele większa frekwencja w kinie i wiele, wiele innych. Kutnowski Dom Kultury podsumował 2019 rok.

- R E K L A M A -

Zapraszamy do lektury artykułu, który pojawił się na oficjalnej stronie KDK:

Rok 2019 obfitował w różnorodne wydarzenia kulturalne. Dla Kutnowskiego Domu Kultury był to czas pełen wyzwań, ciężkiej pracy, wielu sukcesów i idącej z nimi w parze satysfakcji. Zorganizowaliśmy podobnie jak w ubiegłym roku łącznie ponad 450 wydarzeń kulturalnych w salach KDK, CTMiT i w plenerze oraz 1176 seansów filmowych. Nasze działania spotkały się z pozytywnym odbiorem mieszkańców Kutna i gości.

- R E K L A M A -

Intensywna promocja i reklama wydarzeń realizowanych przez Kutnowski Dom Kultury zdecydowanie poprawiła frekwencję w roku 2019, szczególnie na wydarzeniach biletowanych, która wyniosła 19105, o 5000 więcej niż w 2018Kino KDK odnotowało również sukces frekwencyjny – łącznie na seansach pojawiło się ponad 57 tys. widzów i jest to wzrost o 8% w stosunku do 2018!

Rok 2019 to rozszerzenie współpracy z Polskim Towarzystwem Różanym, które wspierało nas w trakcie promocji Święta Róży i marki Kutno miasto róż na wielu prestiżowych wydarzeniach branż ogrodniczych i turystycznych. Nasze stanowiska pojawiły się na Międzynarodowych Targach Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Gardenia w Poznaniu, odwiedziliśmy także Targi Green Days, Festiwal Róż w Ogrodzie Botanicznym w Warszawie, Targi Turystyczne „Na styku kultur” w Łodzi, Międzynarodowe Targi Turystyki ,,GLOBalnie”, Festiwal Ogrodowych Inspiracji w Warszawie, Królewską Wystawę Róż podczas otwarcia ogrodów dolnych Zamku królewskiego w Warszawie, Weekend Otwartych Ogrodów w Poznaniu – otwarcie kolekcji polskich odmian róż, Wystawę „Róża do wszystkich rzeczy…” w Muzeum Zamoyskich w Kozłówce, Festiwal róż w Łasku, Święto Róż w Końskowoli, Różany Weekend w szkółce róż ROSARIUM w Radlińcu.

- R E K L A M A -
reklama

Dzięki naszym różanym kontaktom zaistnieliśmy na ogólnopolskim prestiżowym wydarzeniu pn. „Królewska Wystawa Róż” w Arkadach Kubickiego w Zamku Królewskim w Warszawie, w związku z Uroczystym Otwarciem Ogrodów Dolnych w dniach 11-13 maja 2019r., które organizował Zamek Królewski i Ambasada Królestwa Niderlandów. We współpracy z Polskim Towarzystwem Różanym oraz mistrzami bukieciarstwa z Kwiaty&Miut stworzyliśmy stanowisko zapachowe, dedykowaną publikację Dusza róży – zapach róży, dekorację florystyczną stanowiska, zaprezentowaliśmy Grupę Tańca Dawnego La Danse z Muzeum Regionalnego oraz Królową Róż ŚR 2018 Julię Kaźmierczak, która zachwycała urodą i wdziękiem Warszawiaków zapraszając do Kutna i na Święto Róży. Wystawę i nasze stoisko odwiedziło ponad 50.000 osób.

Nasza współpraca z  Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Twórców Ogrodów (OSTO) po raz drugi zaowocowała Zieloną Strefą Relaksu. Tym razem wybitni projektanci ogrodów zaaranżowali teren przed świeżo odrestaurowaną Willą Dra Antoniego Troczewskiego gdzie kutnianie i goście mogli spędzić czas wśród pięknej zieleni i kwiatów podczas 45. Święta Róży.

Nadal intensywnie rozwijamy naszą współpracę z polskimi producentami róż. Dzięki temu to właśnie w Kutnie, dwa razy w roku w maju i we wrześniu, można wybrać się na Plenerowe Targi Różane i wybierać spośród tysięcy sadzonek wysokiej jakości róż od najlepszych szkółkarzy w kraju. Targi przyciągają setki kutnian i gości, którzy bardzo chętnie zaopatrują się w nowe wysokiej jakości sadzonki.

W 2019 r. Kutno znalazło się na ogólnopolskiej trasie projektu „Ogród Marzeń”. Marek Jezierski z TVP odwiedził Kutno na Pikniku wśród Róż. Mieszkańcy Kutna mogli uzyskać szereg porad ogrodniczych i zapoznać się z prezentowanymi przez partnerów projektu produktami.

reklama

W 2019 roku odnieśliśmy wiele sukcesów płynących z budowanego przez lata kapitału relacyjnego. Współpraca z Polskim Towarzystwem Różanym, Ogólnopolskim Stowarzyszeniem Twórców Ogrodów, Stowarzyszeniem Florystów Polskich, Zamkiem Królewskim w Warszawie, Ambasadą Królestwa Niderlandów, mistrzami bukieciarstwa z Kwiaty&Miut, producentami róż, fotografami ogrodów, ekspertami różanymi, przedstawicielami ogólnopolskich mediów (TVP i TVN Polskie Radio – Program Pierwszy i Trzeci) zaowocowała wieloma przedsięwzięciami i wydarzeniami, które zorganizowaliśmy przy zaangażowaniu minimalnych środków finansowych. Dzięki partnerskim i przyjacielskim relacjom oraz profesjonalizmowi naszych działań wspólnie udało nam się wygenerować i zrealizować ciekawe pomysły. Współpraca ta jest satysfakcjonująca dla wszystkich zaangażowanych stron, a beneficjentami tych działań są mieszkańcy Kutna.

Dbamy również o dobre relacje z naszymi sponsorami, którzy w 2019 roku również wsparli nasze działania kulturalne i przeznaczyli środki w podobnej wysokości, co w ubiegłych latach. Ponadto biznesowi partnerzy już nie tylko wspomagają nas finansowo, ale aktywnie uczestniczą w wydarzeniach kulturalnych oferując mieszkańcom przygotowane przez siebie atrakcje.

Ugruntowaliśmy swoją silną pozycję w mediach społecznościowych. Przede wszystkim możemy być dumni z efektów pracy na Facebooku – rok 2019 przyniósł nam 10773 polubień oraz ponad 11 tysięcy obserwujących, co sprawia, że wyprzedzamy prawdopodobnie wszystkie miejskie ośrodki kulturalne w województwie łódzkim. Na Instagramie jesteśmy od niespełna 2 lat. 420 publikacji dały nam dziś 2225 obserwujących. To oczywiście nie wszystko. Administrujemy grupy Kulturalne KutnoKutnowskie róże w obiektywie oraz Lubię szyć w Kutnie. Jesteśmy na YouTubie i Twitterze, a w 2019 dołączyliśmy ponadto do LinkedIna a nawet do TikToka.

W ramach działań promocyjnych dotyczących 45. Święta Róży udało nam się wydać Kalendarz 2020 – Kutno Miasto Królowych Róż, w którym znajdują się zdjęcia wszystkich dotychczasowych Królowych Róż na tle ważnych i charakterystycznych dla Kutna miejsc. Kalendarz był sprzedawany podczas Święta Róży a wszystkie dotychczasowe Królowe Róż (11) wzięły udział w pokazie otwierającym Ogólnopolską Wystawę Róż.

reklama

Cały czas rozwijamy i wspieramy amatorski ruch teatralny w Kutnie. W 2019  swoje 35-lecie obchodziła Grupa Teatralna “od jutra”. W ramach wydarzenia wydano publikację “Grupa Teatralna czyli teatr w Mieście Róż. Próba opisu”. Miejsce miało 7 premier: “Komórkowe opowieści” Teatru Puszek (reż. Jadwiga Rzetelska), “MnieMaNie” Studia Teatralnego “Oj” (reż. Dominika Staniszewska), “(Nie)poradnik. Wydanie drugie poprawione” oraz “Znienacka” Grupy Teatralnej “od jutra” (reż. Dominika Staniszewska), “Pchła Szachrajka” w ramach projektu Starszaki bawią dzieciaki (reż. Dominika Staniszewska), “Zemsta w nowej odsłonie” oraz “Skąpiec”(reż. Jadwiga Kubiak) Kutnowskiego Teatru Amatorskiego im. Aleksandra Fredry. Nasze grupy pojawiły się na 32. Łódzkim Przeglądzie Teatrów Amatorskich, gdzie zdobyły duże uznanie jurorów i co za tym idzie także nagrody: dwie indywidualne nagrody aktorskie dla Mai Kondras i Klaudii Niewiadomskiej (za role w spektaklu “(Nie)poradnik. Wydanie drugie poprawione”) oraz nagrodę za oryginalna propozycję teatru autorskiego dla Dominiki Staniszewskiej.

reklama

Nowością była taż inicjatywa organizowana we współpracy z Stowarzyszeniem UTW pn. Projekt Starszaki bawią dzieciaki. W ramach wspólnych działań powstała widowiskowa premiera “Pchła Szachrajka” w reżyserii Dominiki Staniszewskiej. Spektakl ten został zagrany dla kutnowskich dzieci przez seniorów. Projekt integrował lokalną społeczność, ale też bawił i uczył bez względu na wiek.

Oferta wydarzeń KDK została wzbogacona o nowy styczniowy projekt pn. Festiwal na Faktach. W ramach Festiwalu gościliśmy Mariusza Szczygła, Filipa Springera, Olgę Gitkiewicz, Martę Madejską i Wojciecha Tochmana. Koordynatorką wydarzenia była Aleksandra Kołodziejek współpracownik KDK.

W 2019 roku zorganizowaliśmy 84 koncerty w tym, kilka wyjątkowych np. koncert Czesława Mozila “Kiedyś to były święta”, który właśnie w Kutnie, w CTMiT zainaugurował swój projekt “Grajkowie przyszłości”. W koncercie brała udział młodzież z sekcji wokalnej MDK oraz muzycy z Kutna i KDK. Towarzysząca projektowi płyta została nominowana do Fryderyków w kategorii Muzyka dziecięca/młodzieżowa. Wyjątkowym był również koncert Dawida Podsiadło. Dzięki naszym staraniom Kutno stało się punktem na trasie koncertowej największych polskich gwiazd polskiej sceny muzycznej. Koncert odbył się w dniu 11.04.2019, a bilety na wydarzenie sprzedały się w ciągu 3 minut.

W 2019 Kutno stało się miastem stand-upu i to nie tylko za sprawą realizacji projektu KBO. Po raz pierwszy gościliśmy słynnego stand-upera Rafała Paczesia. Ponadto na scenie KDK wystąpili Abelard Giza, Kacper Ruciński, Łukasz Lotek Lodkowski.

reklama

W 2019 zorganizowaliśmy 13 wystaw, w Galerii „Okno na Sztukę” oraz w CTMiT. Wyjątkową wystawą była niewątpliwie prezentacja prac Zdzisława Beksińskiego “Od fotografii do fotomontażu komputerowego”, składającą się z 62 fotografii ze zbiorów Muzeum Historycznego w Sanoku. Bardzo pozytywnie została przyjęta wystawa Haliny Kamińskiej, kutnianki, która zaprezentowała dorobek swojego życia w KDK.

Z okazji 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989r. zorganizowaliśmy niezwykły plenerowy koncert pn. Kocham Wolność, wystąpili: Chłopcy z Placu Broni, Róże Europy, Kamil Bednarek. Dołączyliśmy do ogólnopolskich obchodów rocznicy.

W roku 2019 r. zrealizowaliśmy łącznie ponad 450 wydarzeń m.in. 4 festiwale, 7 imprez plenerowe, 84 koncerty, 74 spektakle teatralne (w tym 19 spektakli kutnowskich teatrów amatorskich), 37 spektakli dla dzieci (w tym 5 spektakli kutnowskich teatrów amatorskich), 36 spotkań, 37 warsztatów, 13 wystaw, 6 występów kabaretowych, 15 konkursów, 12 imprez filmowych.

Poza wprowadzonymi nowościami, kontynuowaliśmy projekty, które sprawdziły nam się w latach ubiegłych – wśród nich znajdują się takie wydarzenia, jak: Festiwal Frankofonii, Cykl „Między słowami” , Poranek Teatralny dla dzieci, Poranek Muzyczny dla dzieci, Kinematograf dla malucha, Kutnowska Majówka (w tym Majówka z Bareją, Festiwal Foodtrucków), Piknik wśród Róż, Konfrontacje Różnych Form Tanecznych, Przegląd Teatrów Dziecięcych i Młodzieżowych „Łapa”, Festiwal Nowe Media Nowe Brzmienia, Festiwal Złoty Środek Poezji, Festiwal Ognia Fireproof, Festiwal Świat Muzyki Muzyka Świata, Eksplozja Kolorów, Letni Festiwal Muzyczny, Święto Róży, Kutnowskie Spotkania Teatralne , Ogólnopolski Festiwal Jeremiego Przybory Stacja Kutno, Niebieskie Mikołajki, Wigilia Miejska przed Ratuszem, Sylwester miejski przed Ratuszem.

reklama

Poza wydarzeniami artystycznymi Kutnowski Dom Kultury realizował swoje najważniejsze cele statutowe poprzez zajęcia edukacyjne i artystyczne w ramach działalności sekcji teatralnych, plastycznych, tanecznych, szycia czy brydża sportowego.

Kino Kutnowskiego Domu Kultury prowadziło stałą działalność; seanse od piątku do środy. Rok 2019 obfitował w filmowe hity, które przyciągnęły do kina KDK widzów w każdym wieku. Ilość seansów w Kinie Kutnowskiego Domu Kultury w 2019 wyniosła 1176 (w tym: europejskie – 224, polskie – 336, pozostałe – 616) co dało nam wynik 56 922 widzów w Kinie KDK oraz 933 widzów w CTMiT! (na podstawie ilości sprzedanych biletów kinowych). Zanotowaliśmy 8 % wzrost do 2018 r. przy 1% wzroście w sprzedaży biletów w Polsce.

W Kinie Kutnowskiego Domu Kultury realizowane były również pokazy filmów dla placówek szkolno-wychowawczych (filmy z pakietem edukacyjnym) oraz projekty filmowe takie jak: Walentynki w Kinie, Wachlarz sztuki w Kinie KDK – cykliczne pokazy (raz w miesiącu) filmów dokumentalnych – malarstwo, teatr, muzyka czyli wielka sztuka na ekranie, Dzień Matki, Dzień Dziecka, Kultowe poranki w ramach imprezy 8 Majówki ze Stanisławem Bareją. W Centrum Teatru Muzyki i Tańca natomiast: Kinematograf dla Malucha, Kino z muzyką na żywo, Short Waves On Tour, Euroshorts w Pigułce.

Źródło: Kutnowski Dom Kultury

reklama

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: