Co warto wiedzieć o farbach do drewna wewnątrz?

Zabezpieczenie powierzchni drewnianych to bardzo istotny element. Drewno we wnętrzach znajduje zastosowanie na podłogach, blatach, do produkcji mebli, drzwi, okien oraz jako element ozdobny. Każda powierzchnia wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Sprawdźmy, jak zabezpieczyć poszczególne elementy drewniane w naszych domach.

Środki bezpieczne dla dzieci i żywności

W przypadku elementów wyposażenia, które są przeznaczone do użytkowania przez najmłodszych użytkowników, warto wybrać preparaty, które są w pełni bezpieczne dla zdrowia. Dobre impregnaty do drewna na bazie wosków i olei spełniają odpowiednie normy. Dzięki temu można je swobodnie stosować na zabawkach dla najmłodszych, a niektóre nawet na powierzchniach, na których przygotowuje się żywność.

- R E K L A M A -

Istotne jest, aby upewnić się, czy dany środek nie zawiera szkodliwych substancji chemicznych oraz, czy powłoka uzyskana po jego aplikacji jest odporna na ślinę i rozpuszczanie w wodzie, oraz w innych substancjach. Nikogo nie dziwi fakt, że niektóre elementy wyposażenia z drewna, szczególnie użytkowanego w kuchni lub przeznaczonego dla dzieci, są bardziej narażone na kontakt z wodą i żywnością, dlatego powinny być do tego odpowiednio przygotowane.

Atestowane oleje i woski to zdecydowanie najlepsze impregnaty do takiego zastosowania. Powodem takiego stanu rzeczy jest to, że powłoka jaką uzyskuje się przy zastosowaniu środków tego typu, wnika głęboko pod powierzchnię drewna. Dzięki temu nawet w przypadku uszkodzenia powierzchni, drewno jest zabezpieczone przed wilgocią i zanieczyszczeniami.

- R E K L A M A -

Co więcej, impregnaty do drewna w formie atestowanych olejów i wosków do drewna są w pełni bezpieczne dla zdrowia, a także mają neutralny wpływ na żywność. Oprócz tego dają możliwość zachowania naturalnej faktury drewna. Woski i oleje nie pozostawiają trwałej powłoki na powierzchni drewna tak, jak ma to miejsce w przypadku lakieru. Mówimy tu raczej o nasączeniu struktury, praktycznie bez zmiany jej powierzchni. W ten sposób uzyskuje się naturalną estetykę i fakturę, którą można modyfikować środkami koloryzującymi i nadającymi powierzchni różne efekty, w tym połysk czy mat.

Impregnaty do drewna na podłogi, drzwi, parapety i meble

W przypadku elementów wyposażenia domów i mieszkań można stosować także szereg innych środków niż woski i oleje. Dobrym impregnatem do drewna może być bezbarwna lub koloryzująca lakierobejca czy farba kryjąca. W przypadku powierzchni podłóg drewnianych ważnym elementem zabezpieczenia jest położenie właściwej warstwy lakieru do drewna.

- R E K L A M A -

Lakiery do drewna tworzą twardą wytrzymałą powłokę na powierzchni drewna. Od jakości lakieru i jego położenia zależy trwałość takiej powłoki oraz jej odporność na ścieranie i zarysowania. Impregnaty do drewna tego typu stosuje się głównie na powierzchni podłóg, schodów, na ścianach, elementach stolarki otworowej oraz na meblach.

Lakiery dobrze zabezpieczają miękkie gatunki drewna. Są jednak trudniejsze do renowacji niż farby czy woski i oleje. Alternatywą dla lakierów jest tradycyjna lakierobejca. Preparat ten podobnie jak lakier tworzy na zabezpieczanej powierzchni cienką powłokę. Jest ona jednak mniej wytrzymała i dlatego lakierobejca jest rzadziej stosowana na podłogach i schodach.

Zastanawiając się nad środkami do wykończenia powierzchni drewnianych i mebli w domu, warto wziąć pod uwagę także nowoczesne farby kryjące. To impregnaty do drewna, które nie tylko zabezpieczają jego powierzchnię przed wnikaniem wilgoci. Dzięki nim można niemal dowolnie koloryzować drewno, a jednocześnie eksponować naturalny rysunek i usłojenie. Farby dostępne są w wielu kolorach i nadają się do zabezpieczania i odnawiania ścian, mebli, drzwi i okien, a także podłóg i schodów.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: