Odpowiednio wytyczone ścieżki w ogrodzie tworzą ciąg komunikacyjny i dzielą działkę na strefy, a także pełnią funkcje dekoracyjne. Pozwalają wyeksponować atuty terenu i pomagają w jego organizacji. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy ich wytaczaniu oraz jakich materiałów można użyć do ich wykonania.
Wytyczanie alejek
Planując ścieżki, należy uwzględnić, które punkty na działce mają połączyć. W przypadku składziku na drewno kominkowe lub węgiel droga nie powinna być długa i kręta, aby nie utrudniać przynoszenia opału, zwłaszcza zimą. Alejki nie powinny jednak biec przez środek ogrodu i nie przytłaczać terenu. Planując ich rozmieszczenie, warto rozrysować rozkład ogrodu i zastanowić się, które punkty powinny być połączone bezpośrednio, a do których możesz iść na około. Pamiętaj jednak, aby zachować umiar w ilości alejek – lepiej zrobić ich mniej, ale bardziej funkcjonalnych. Minimalna szerokość ścieżki to około 60 centymetrów. Jeśli jednak ma służyć spacerom we dwoje to powinna mieć 120 -150 cm.
Z czego wykonać ścieżki w ogrodzie?
Jeśli masz już wytyczone alejki, możesz zastanowić się z czego je zrobić. Najpopularniejszym materiałem jest kostka brukowa (wiele propozycji znajdziesz tutaj: https://stonesgarden.pl/kamienie-ogrodowe/kostka-brukowa) albo granitowa. Możesz nią wyłożyć całą ścieżkę albo jedynie obrzeża, a środek wypełnić żwirem. Dobrym rozwiązaniem są także duże płyty kamienne. Przestrzeń między nimi wypełnij otoczakami, łupkiem kwarcowym albo grysem (https://stonesgarden.pl/kamienie-ogrodowe/grysy-ogrodowe). Alejki możesz również wykonać z płytek z kamionki porcelanowej, betonowego drewna albo wykorzystać stepy z kamienia. Materiały możesz również wykorzystać na podjeździe i tarasie, tak aby zachować spójność i estetykę zielonej przestrzeni. Wszelkie niezbędne do wykonania ogrodowych alejek komponenty znajdziesz tutaj: https://stonesgarden.pl/.
Otoczenie alejek
Ścieżki ogrodowe najczęściej wiodą przez trawnik. Możesz je także poprowadzić wzdłuż żywopłotu. Doskonale będą się prezentowały obok rabat kwiatowych. W przypadku małej architektury z kamienia, warto dopasować materiał kolorystycznie do ścieżki albo postawić na kontrasty. Zachowaj jednak umiar w rodzajach grysów, otoczaków i innych propozycji. Pamiętaj także, aby przy dróżce sadzić rośliny, które nie są rozłożyste, aby nie rozrastały się na ścieżkę. Planując alejki staraj się wytyczać je w pewnej odległości od krzewów i drzew ponieważ ich korzenie mogą z czasem deformować podłoże, a ich gałęzie nachodzić na dróżkę.
Alejki w ogrodzie są istotne ale stworzyć ciąg komunikacyjny do najważniejszych punktów w Twojej zielonej przestrzeni oraz umożliwić spacerowanie nie deptając przy tym trawnika. Zaplanuj odpowiednie ich rozmieszczenie, zdecyduj z jakiego materiału je wykonasz oraz co je będzie otaczać.