Beton architektoniczny pomysły, które odmieniają wystrój wnętrz

Każdy, kto ma styczność w trakcie pracy z betonem prędzej, czy później spotka się z pojęciem betonu architektonicznego. Bardzo często dostawcy, klienci oraz osoby mające styczność z betonem architektonicznym, wiedzą jakie ma właściwości oraz gdzie najlepiej go zastosować.

- R E K L A M A -

Beton architektoniczny co to jest?

Beton architektoniczny to rodzaj mieszanki, która jest przeznaczona na eksponowany element konstrukcji, czyli jej część, która nie jest niczym przykryta. Przystępując do wyboru takiego materiału w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na jego wytrzymałość, parametry oraz klasę ekspozycji. Równie ważne jest także określenie tego, jaki chcemy osiągnąć efekt estetyczny na, który mają wpływ takie cechy jak: porowatość elementu betonowego, jego kolor, ilość przebarwień oraz rodzaj faktury betonu. 

Jak wykonać doniczkę z betonu?

- R E K L A M A -

Co ma wpływ na jakość betonu architektonicznego?

Na jakość betonu wpływa każdy etap produkcji. Od projektu stworzenia do wykonania.  Etapy wykonawcze mające wpływ na jakość konstrukcji, która wykonana jest z betonu architektonicznego. Pierwszy z nich to etap przygotowawczy deskowań – czyli montaż szalunku. Drugi natomiast to roboty zbrojarskie. Beton architektoniczny najczęściej jest betonem zbrojonym prętami stalowymi i jakość tych prac często wpływa na wygląd tych elementów.

Beton architektoniczny szalunkowy

Urobek betonowy wytwarzany jest na węźle betoniarskim, a następnie transportowany na budowę i tam dopiero wylewany do szalunków, czyli pomiędzy element, który ma być obłożony betonem strukturalnym, a specjalną szczelną konstrukcją oporową wykonaną z desek lub płyt szalunkowych. Po zdjęciu szalunków uzyskana przez nas forma ma fakturę powierzchni na betonie na, której widnieje odbicie użytego deskowania. Dlatego tak ważne jest użycie nowych desek czy płyt sztalugowych, aby uzyskać gładką i miłą w dotyku powierzchnię.

- R E K L A M A -

W betonie architektonicznym szalunkowym bardzo istotne są warunki w jakich powstaje.

Czynniki, które mają wpływ to warunki pogodowe, jakość materiałów z których powstaje, zła konserwacja oraz brak zabezpieczeń mogą być przyczyną wad tego typu betonu architektonicznego. Tego typu materiał jest niezbędny przy wznoszeniu ścian oraz konstrukcji z betonu architektonicznego. Najczęściej taki rodzaj betonu stosowany jest w awangardowych budynkach współczesnych np. muzea, sale koncertowe.

Beton architektoniczny – płyty dekoracyjne

Płyty podłogowe z betonu architektonicznego to nowy trend w wykończeniu wnętrz. Szeroki proces produkcji i różnicę w składzie, płyty betonu architektoniczne różnią się od siebie. Najczęściej beton jest mieszanką spoiwa, kruszywa i wody z licznymi dodatkami. Porowatość płyt zależy od stężenia wylewanego urobku i stopnia odpowietrzania poprzez wibrowanie. Do urobku przy takich płytach dodawane są sztuczne włókna, pozwalają uniknąć skurcze, kiedy płyty wysychają oraz ułatwiają wyjęcie ich z formy staje się prostsze. Tego typu płyty są bardzo popularne ze względu na ich przystępną cenę.

Beton architektoniczny – mikrobeton

Jest to rodzaj nowoczesnego materiału dekoratorskiego używany do wykończenia ścian, posadzek lub mebli. Najbardziej charakterystyczną cechą tego typu betonu jest naturalna grubość nieprzekraczająca 3 mm. Materiał ten posiada też właściwość, która umożliwia wykonanie ciągłej powierzchni bez przerw na nieograniczonej przestrzeni. Tego typu materiał możemy stosować na dowolnym podłożu.

Beton architektoniczny wady oraz zalety:

Zaimpregnowany beton staje się znacznie odporniejszy na zarysowania, wysoką temperaturę oraz działanie wody, a nawet i warunków atmosferycznych.
Płyty są też również odporne na ogień, ścieranie oraz pył.
Technologie produkcyjne pozwalają na uzyskanie płyt o dowolnym kształcie oraz rozmiarze.
Tego typu płyty są ciężkie, a ich waga może wynosić nawet 50 kg.
Warto, aby wybierane płyty architektoniczne posiadały wzmocnienia oraz były zabezpieczone impregnatami.
Tańsze płyty mogą się okazać gorsze jakościowo, gdyż mogą nie być odporne na warunki pogodowe, pył oraz zarysowania, przez co możemy je łatwo uszkodzić podczas montażu.

Ogrodzenie z betonu architektonicznego

Beton architektoniczny jest bardzo ciekawym materiałem, gdyż można go formować na różne sposoby, a także wyrabiać w masie. Dlatego ogrodzenie wykonane z takiego materiału może przyjmować różne formy oraz kształty. Najczęściej możemy spotkać płot wykonany z prefabrykowanych elementów o kształcie bloczków. Z tego typu detali może powstać np: palisandrowe ogrodzenie nowoczesne.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: