Co oprócz wieku kierowcy wpływa na cenę OC?

Każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu musi go raz do roku ubezpieczyć. Obowiązkowe OC zapewnia kierowcy taką samą ochronę bez względu, u którego ubezpieczyciela zostanie wykupione. Jednak ceny polisy bywają różne! Dlaczego? Na jakie zmienne ubezpieczyciele zwracają uwagę przy wyliczaniu składki? Dowiedzmy się!

- R E K L A M A -

Jedni kierowcy za OC płacą 400 czy 500 zł. Za to inni muszą wydać na nie nawet 3 lub 4 razy więcej. W tym artykule zajmiemy się przyczynami tych różnic. Jaki sens jest płacić więcej za tę samą usługę? Aby zwiększyć szanse na tańsze OC, warto porównać wiele ofert polis od różnych firm ubezpieczeniowych. Jak to zrobić? Aby znaleźć najtańsze OC na mubi.pl, wystarczy wypełnić prosty formularz – potem otrzymuje się wiele ofert w kolejności od tej najtańszej!

Ryzyko ubezpieczeniowe a ceny OC

Wpływ na cenę OC z pewnością mają dane właściciela. Zanim przyjrzymy się dokładnie wyliczeniom ze względu na te wybrane cechy, postawmy sobie pytanie – dlaczego ceny ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dla jednych są wyższe, a dla innych właścicieli samochodów niższe?

- R E K L A M A -

Musimy tutaj wprowadzić pojęcie ryzyka ubezpieczeniowego. Co to takiego jest? Najprościej można powiedzieć, że jest to prawdopodobieństwo wystąpienia szkody, za które firma ubezpieczeniowa będzie musiała wypłacić odszkodowanie. Im więc owo ryzyko jest większe, tym składka OC będzie wyższa. 

Firmy ubezpieczeniowe wypracowują własne algorytmy, przy pomocy których kalkulują ryzyko ubezpieczeniowe. Do przeprowadzenia wyliczeń potrzebują danych od właściciela pojazdu oraz statystyk szkodliwości dla wszystkich kierowców. Porównując je, szacują ryzyko i składają ofertę ubezpieczenia. 

- R E K L A M A -

Dane właściciela samochodu

Nie jest tajemnicą, że jednymi z najważniejszych informacji, które wpływają na wysokość składki OC, są dane właściciela. Pod uwagę brane są między innymi: jego miejsce zamieszkania, wiek, a także historia ubezpieczenia. Przyjrzymy się po kolei tym zmiennym!

  • Miejsce zamieszkania – w mniejszych miejscowościach zazwyczaj panuje spokojniejszy ruch. Po drogach porusza się mniej samochodów. Pojawia się także mniej czynników stresogennych i rozpraszających, takich jak korki, wymuszenia pierwszeństwa i problemy ze znalezieniem miejsca parkingowego. To wszystko przekłada się na mniejszą ilość szkód, a tym samym niższe ceny OC. 
  • Wiek właściciela pojazdu – statystyki wyraźnie pokazują, że młodsi kierowcy częściej są sprawcami wypadków (mowa tutaj o ilości zdarzeń na 10 tys. kierowców). Przekłada się to na średnie ceny OC. To osoby do 25. roku życia płacą za OC średnio najwięcej, co związane jest z większym ryzykiem ubezpieczeniowym.
  • Historia ubezpieczenia OC – nie tylko wiek, ale także brak historii ubezpieczenia ma znaczący wpływ na cenę OC. Nawet dojrzała osoba, która nigdy nie ubezpieczała pojazdu, zapłaci więcej za OC niż właściciel samochodu w tym samym wieku, ale kupujący polisy od lat. Dlaczego? Firmy ubezpieczeniowe nagradzają bezszkodowych i wytrwałych kierowców zniżkami, które mogą sięgnąć nawet 70%!

To tylko wybrane z ważnych czynników, które mają wpływ na cenę ubezpieczenia OC. Pamiętajmy, że choćby staż za kółkiem również ma znaczenie. Przyjrzymy się teraz kolejnej grupie zmiennych, która ma znaczenie przy wyliczaniu składki OC.

Parametry pojazdu

Drugą grupą zmiennych znaczących przy kalkulacji składki OC są parametry samochodu. Ubezpieczyciele pytają więc w formularzach o markę i model pojazdu, a także o jego pojemność silnika i rodzaj spalanego paliwa. Sprawdźmy, jak kształtowały się ceny OC dla tych parametrów na podstawie statystyk z porównywarki Mubi!

  • Marka samochodu – najmniej w kwietniu 2021 roku kierowcy musieli zapłacić za OC samochodów marki Dacia (623 zł), Daihatsu (639 zł) i Tata (650 zł). Co wyróżnia te pojazdy? Zazwyczaj są to auta z małymi silnikami, które nie osiągają zawrotnych prędkości. Jednym słowem jeździ się nimi raczej wolno i bezpiecznie. Z kolei najdroższe OC znajdowano na Rolls-Royce’y (1375 zł), Bentleye (1380 zł) i Lamborghini (1456 zł).
  • Pojemność silnika – im większa pojemność, tym większe osiągi i ryzyko wystąpienia szkody. Dlatego to auta o najmniejszych silnikach do 1,0 litra można było w kwietniu ubezpieczyć najtaniej, bo średnio za 687 zł. Z kolei na te z pojemnością od 1,0 do 1,2 litra OC kosztowało średnio 734 zł. Najwyższa średnia cena OC czekała na właścicieli aut z silnikami powyżej 2,0 l, bo aż 991 zł.
  • Rodzaj spalanego paliwa – najmniej za OC musieli w kwietniu zapłacić właściciele samochodów elektrycznych (698 zł). Z kolei najwięcej aut z instalacją gazową (średnio  891 zł).

Oczywiście powyższe parametry mają znaczenie także przy wyliczaniu składki AC, w której dużą rolę odgrywa wartość pojazdu. Część kierowców może pomyśleć o zmianie samochodu, na taki, który będzie bardziej ekonomiczny i tańszy do ubezpieczenia. Pamiętajmy tylko o zagrożeniach związanych z kupnem samochodu – między innymi o umowach połówkowych, o których przeczytasz więcej w poradniku: https://mubi.pl/poradniki/umowa-polowkowa/

Sposób użytkowania

Jeśli mamy już dane właściciela auta i parametry pojazdu, to pozostaje nam sposób użytkowania samochodu. Jakie czynniki się pod tym pojęciem kryją?

Na wysokość składki wpływ może mieć zakładany roczny przebieg oraz dodatkowi kierowcy, w szczególności ci najmłodsi. Ubezpieczyciele zwracają uwagę także na bycie rodzicem małych dzieci. To w końcu ta grupa kierowców jeździ bezpieczniej, wożąc swoje pociechy – wylicza Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Wpływ na cenę OC ma cała kompozycja czynników. Aby otrzymać bardzo tanią ofertę ubezpieczenia, zazwyczaj trzeba spełniać wiele kryteriów, które obniżają ryzyko ubezpieczeniowe. Jednak zawsze warto przed podpisaniem umowy na kolejny rok, sprawdzić ceny OC dla siebie w porównywarce Mubi!

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: