Świat się zmienia i nie zawsze są to zmiany na lepsze. Lista potencjalnych zagrożeń związanych z wydarzeniami i dużymi zgromadzeniami rośnie. Osoby organizujące imprezy na dużą skalę są odpowiedzialne zarówno za bezpieczeństwo tego zgromadzenia, jak i osób w nim uczestniczących. Przyjrzyjmy się zatem, jak wygląda ochrona takich wydarzeń i jakie jest jej znaczenie. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!
Co to właściwie jest impreza masowa?
Jako imprezę masową możemy rozumieć wydarzenie sportowe, rozrywkowe lub artystyczne skierowane do szerokiej publiczności. Innymi słowy, imprezą masową może być na przykład turniej sportowy, mecz piłki nożnej czy koncert. Czy każdy? Oczywiście, że nie każdy.
Jednym z elementów decydujących jest liczba miejsc dla publiczności, ustalona wcześniej przez organizatorów. W przypadku obiektów zamkniętych jest to minimum 500 miejsc (podczas wydarzenia sportowego 300), a w przypadku obiektów otwartych i wolnej przestrzeni (czyli miejsc, które nie są budynkami) minimum 1000. Ciekawostką jest, że wydarzenia organizowane np. w kinach, domach kultury, teatrach i wielu innych miejscach, nie są uznawane jako imprezy masowe.
Ochrona imprez masowych – ale właściwie po co?
Tutaj można by odpowiedzieć: bo takie są przepisy. Owszem, to prawda, ale czy to jedyny powód? Podczas dużych wydarzeń, oprócz dobrej zabawy, uczestników mogą spotkać również rozmaite nieprzyjemne zdarzenia. W tłumie łatwiej, chociażby, o kradzież, wypadek czy zagubienie dziecka.
Jeśli więc organizator chce zapewnić spokój i bezpieczeństwo uczestników tego typu imprezy, powinien zatrudnić profesjonalistów, którzy im to zapewnią. Najlepszym miejscem do szukania takich pracowników będzie koncesjonowana agencja ochrony jak np. https://magnumochrona.pl, zajmująca się od wielu lat ochroną osób i mienia.

Jak powinna wyglądać i na czym polega ochrona imprez masowych?
Przede wszystkim, zadaniem organizatora jest zapewnienie odpowiedniej ilości członków służb porządkowych i informacyjnych. Jeśli nie jest to impreza należąca do grupy podwyższonego ryzyka, powinno to być 10 pracowników ochrony na 300 osób i po jednej dodatkowej na każde kolejne 100. W przypadku grupy podwyższonego ryzyka — czyli np. spotkania na boisku dwóch klubów, których kibice, mówiąc delikatnie, nie przepadają za sobą, organizator musi zapewnić 15 członków służb porządkowych i informacyjnych na 200 osób i dwóch kolejnych na każde dodatkowe 100 osób.
Profesjonalny ochroniarz imprez masowych powinien potrafić m.in.:
- Umiejętnie rozpoznawać zagrożenia bezpieczeństwa. Niestety ludzie potrafią być nieprzewidywalni – im więcej osób jest na wydarzeniu, tym większe prawdopodobieństwo, że coś pójdzie nie tak. Umiejętność rozpoznawania potencjalnych niebezpiecznych sytuacji, może mieć kluczowe znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim gościom.
- Łagodzić ryzyko. Podczas imprez masowych emocje czasem biorą górę – profesjonalista powinien przede wszystkim starać się załagodzić sytuację, a dopiero w kolejnych krokach sięgać po inne środki. Ograniczanie ryzyka powinno koncentrować się na zapewnieniu bezpieczeństwa imprezy i wszystkim uczestnikom. Można to osiągnąć przy odpowiednim podejściu.
- Aktywnie planować. Tak samo jak ludzkich zachowań, tak i niektórych wydarzeń nie da się po prostu przewidzieć, dlatego niezwykle ważne jest, by potrafić zachować otwarty umysł i oczywiście nie wpadać w panikę.