Czy deweloperowi opłaca się inwestować w małe mieszkania?

By uczynić inwestycję w nieruchomość jak najbardziej opłacalną, deweloper w swoich planach musi uwzględnić wiele czynników. Jedną z najbardziej podstawowych kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę, jest metraż mieszkania. Czy kupujący preferują małe, czy raczej duże lokale, oraz czy inwestycja w obiekty o niewielkim metrażu ma sens?

- R E K L A M A -

Czy inwestycja w małe mieszkania może się opłacić?

Choć duże mieszkania są dla wielu osób synonimem pożądanego luksusu, statystyki pokazują, że to raczej obiekty o niewielkim metrażu cieszą się szczególnym zainteresowaniem nabywców. Małe lokale pozwalają im cieszyć się wyjątkowo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Choć nie są one drogie, są wyjątkowo funkcjonalne, będąc także w stanie zapewnić lokatorom wszelkie potrzebne warunki do bezproblemowego zagospodarowania przestrzeni. Metraż to jednak nie wszystko. By rynek ocenił dany lokal jako atrakcyjny, musi on spełniać szereg innych wymagań. Kluczową rolę odgrywa tu lokalizacja – położenie mieszkania w pobliżu centrum dużego miasta może znacząco podnieść liczbę osób chętnych na jego wynajem. Na przykład, obfitujący w liczne inwestycje deweloperskie Wrocław jest doskonałym miejscem dla tego typu przedsięwzięć. Liczą się także takie cechy jak dobre skomunikowanie z centrum czy dostępność miejsc parkingowych.

Kto kupuje małe mieszkania?

Deweloperzy chcący wprowadzić na rynek nowe, niewielkie mieszkania, powinni wiedzieć, wśród jakich grup ich lokale cieszyć będą się największym popytem. Jak się jednak okazuje, osób zainteresowanych obiektami tego typu wcale nie brakuje. Ten typ lokali jest chętnie wykupywany przez rodziców, chcących zapewnić swoim dzieciom bezproblemowy start w dorosłość poprzez podarowanie im mieszkania na własność. Wśród potencjalnych nabywców możemy znaleźć także duże firmy, często korporacje o zasięgu międzynarodowym. Poszukują one niewielkich, ale funkcjonalnych mieszkań, w których mogłyby lokować swoich pracowników, przebywających tymczasowo w danym mieście. To rozwiązanie pozwala firmom znacznie oszczędzić na kosztach przemieszczania zatrudnionych osób pomiędzy lokacjami – opłacanie hoteli jest na dłuższą metę znacznie droższym sposobem. Małe mieszkania są chętnie skupowane przez inwestorów, którzy, zachęceni ich popularnością wśród wynajmujących, liczą na szybki zwrot poniesionych kosztów. Ten typ lokali jest szczególnie chodliwy wśród studentów oraz pracowników tymczasowych. Lokalizacja w pobliżu uczelni lub określonych zakładów pracy pozwoli na znalezienie wśród tych grup wielu potencjalnych najemców.

- R E K L A M A -

Małe mieszkania – czy są atrakcyjne na rynku nieruchomości?

Mieszkania o niewielkim metrażu cieszą się obecnie olbrzymią popularnością. Na taki stan rzeczy składa się wiele czynników, wśród których można wyróżnić dobry stosunek ceny do funkcjonalności oraz łatwość utrzymania. Perspektywy dla popytu na małe mieszkania są obiecujące – ich uniwersalność czyni je odpowiednimi dla wielu grup społecznych, pozwalając przy tym potencjalnym kupującym na dużą oszczędność. By mieć pewność, że inwestycja się opłaci, deweloper powinien jednak uważnie śledzić rynek.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: