Sklepy internetowe i zakupy online otwierają przed nami wiele możliwości oraz korzystnych okazji. Coraz chętniej korzystamy z tego sposobu robienia zakupów – w przypadku przesyłek na terenie kraju zasady są jasne, jak jednak wygląda sprawa z przesyłkami zagranicznymi? Koniecznie zapoznaj się z ważnymi informacjami odnośnie cła i bądź pewny, że swoje paczki wysyłasz oraz odbierasz na jasnych i korzystnych warunkach!
Cło – czym jest i czy zawsze należy je zapłacić?
Cło to opłata nakładana tylko na przesyłki zagraniczne – jednak nie zawsze i nie w każdym przypadku. Po pierwsze, jeżeli wysyłasz paczkę z terenu kraju UE do innego kraju UE, nie będziesz obciążony cłem – podobnie ma się sprawa z odbieraniem paczki na terenie Unii Europejskiej. W obu przypadkach na terenie wspólnoty należy się do wspólnej Unii Celnej i pobór cła nie jest pobierany – pamiętać należy jednak, że koszty wysyłki pomiędzy państwami Unii Europejskiej będą się różnić. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku wysyłania bądź odbierania paczek do lub z Chin, USA czy też UK. Jednak również w tym przypadku nie ma ściśle określonej wysokości cła. Opłata ta będzie się różnić w zależności od wielkości paczki, jej wartości, danego kraju, do którego wysłana będzie paczka, a także przeznaczeniem paczki – handel czy też do własnego użytku.
Każda przesyłka i każdy produkt mogą więc mieć inną wartość cła, najlepiej więc każdą sprawę sprawdzić indywidualnie w systemie ISZTAR. System ten pozwala sprawdzić aktualną wartość cła i dodać ją do wartości zamówienia – wtedy masz pewność, czy oferowana cena towarów wysyłanych z Chin, USA czy UK faktycznie będzie dla Ciebie atrakcyjna. Informacyjny System Zintegrowanej Taryfy Celnej to najpewniejsze źródło ze stale aktualizowaną bazą cen, a korzystanie z niego jest bezpłatne. Robiąc więc zakupy online z krajów nie należących do UE, bez wątpienia warto z niego skorzystać!
Cło z krajów poza UE – na co zwrócić uwagę i czy da się go uniknąć?
O tym, czy dana przesyłka z krajów nie należących do UE, będzie oclona, czy też nie decyduje Urząd Celny. Najczęściej cłem obciążone są przesyłki, których wartość przekracza 45 euro. Dodatkowo Urząd Celny zwraca również uwagę czy przesyłka jest jednorazowo i ewidentnie do użytku własnego czy też przeznaczona jest pod handel. Co więcej, zamawiając produkty z krajów spoza UE musisz mieć świadomość, że nie wszystkie towary mogą być wysyłane – do takich zalicza się np. alkohol, tytoń, a czasami również perfumy. Tego typu przesyłki zostaną zatrzymane przez Urząd Celny, a ty będziesz wezwany do wyjaśnień. W przypadku towarów o większej wartości warto szukać pośredników – sklepów internetowych działających na terenie Europy, które zajmują się importowaniem rzeczy spoza krajów UE. Takie rozwiązanie pozwoli na szeroki wybór towarów, a Ciebie pozbawi konieczności opłacenia cła. Chcesz dowiedzieć się więcej? Szukasz renomowanej firmy zajmującej się usługami kurierskimi? Odwiedź naszą stronę i znajdź najtańszego kuriera na Sendit.pl!
materiał partnera