Czym jest zespół Hellera?

Każde dziecko rozwija się w swoim tempie. Istnieją jednak tak zwane kroki milowe, które pozwalają określić stan rozwoju zarówno pod kątem motoryki jak i percepcji, interakcji społecznych, ruchowym czy emocjonalnym. Czasami maluch potrzebuje więcej czasu na naukę siadania, mowy czy chodzenia. W niektórych przypadkach umiejętności nabyte zaczynają zanikać, czyli występuje zespół Hellera. Sprawdź, co warto wiedzieć o tym zaburzeniu i gdzie szukać pomocy.

- R E K L A M A -

Zespół Hellera – co to jest?

Zespół Hellera to dziecięce zaburzenie dezintegracyjne (ang. childhood disintegrative disorder, CDD), które powoduje utratę wcześniej nabytych umiejętności. Najczęściej pojawia się u dzieci pomiędzy 2. a 3. rokiem życia i może się rozwijać nawet do 10. Do tego czasu maluch rozwija się poprawnie, a następnie zaczyna tracić zdobyte umiejętności ruchowe, społeczne, językowe. Na początku schorzenie przypomina autyzm. Pojawia się niechęć do kontaktu fizycznego, zabawy, co wiąże się z problemami w zakresie komunikacji społecznej. Dziecko szybko wpada w złość, jest negatywnie nastawione do otoczenia, przestaje mówić, bawić się, nie może nawiązywać relacji z rówieśnikami.

Leczenie zespołu Hellera

Kluczowym momentem jest odpowiednio wcześnie postawiona diagnoza. Dzięki temu można wdrożyć odpowiednią terapię i wspomóc rozwój malucha. Leczenie najczęściej opiera się na pracy z logopedą, terapii indywidualnej, integracji sensorycznej i treningach umiejętności społecznych. Zajęcia mają na celu poprawę funkcjonowania malucha w społeczeństwie i wypracowanie umiejętności, które pomogą w radzeniu sobie w późniejszym, dorosłym życiu. Jeżeli zauważysz, że Twoja pociecha ma trudności, niepokoi Cię zachowanie czy chcesz skonsultować swoje obawy – umów się na wizytę ze specjalistą z Poradni Harmonia (https://poradnia-harmonia.pl/). W trakcie konsultacji z psychologiem lub psychoterapeutą możesz uzyskać odpowiedzi na nurtujące Cię pytania. Otrzymasz również wsparcie dla siebie. Jeżeli nie czujesz się na siłach, by spotkać się w gabinecie, skorzystaj z opcji wizyty online https://poradnia-harmonia.pl/pomoc-on-line/.

- R E K L A M A -

Leczenie w przypadku zespołu Hellera pomaga w zatrzymaniu procesu dezintegracji i zatrzymuje zaburzenia rozwojowe. Dzięki temu jest spora szansa na ograniczenie postępowania niepełnosprawności intelektualnej u dziecka, co z pewnością korzystnie pozytywnie wpłynie na jego funkcjonowanie w kolejnych latach. Warto pamiętać, że każda choroba malucha wiąże się z dużym stresem dla rodziców, dlatego trzeba zadbać także o swoje samopoczucie i kondycję psychiczną. Jeżeli czujesz się źle – sięgnij po wsparcie profesjonalisty!

materiał partnera

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: