reklama
reklama

Czym właściwie jest KSeF – Krajowy System e-Faktur?

Elektroniczne dokumenty z roku na rok stopniowo wypierają z rynku papierowe faktury. Już w 2016 roku rozpoczęto pracę nad realizacją polityki, której celem było uszczelnienie systemy podatkowego. Przygotowano wówczas „Projekt KSeF” – projekt Krajowego Systemu e-Faktur. KSeF to specjalna platforma dla podatników VAT, przeznaczona do wystawiania i odbierania faktur ustrukturyzowanych drogą elektroniczną, w specjalnie opracowanym formacie. Chociaż system ten nie jest jeszcze obligatoryjny, warto już zawczasu zapoznać się z jego działaniem oraz głównymi zaletami, jakie niesie ze sobą wdrożenie tego projektu w życie. Dowiedz się, jakie korzyści z implementacji KSeF mogą osiągnąć przedsiębiorcy!

- R E K L A M A -

Co niesie ze sobą wdrożenie systemu KSeF?

Dołączenie do platformy KSeF na chwilę obecną jest dobrowolną decyzją przedsiębiorcy. Coraz więcej osób poważnie podchodzi do przejścia na Krajowy System e-Faktur, dostrzegając w tym szereg różnego rodzaju korzyści. Wśród nich wskazać można:

  • skrócenie maksymalnego podstawowego terminy zwrotu z podatku VAT;
  • łatwiejsze i szybsze możliwości w zakresie dokonywania korekt faktur;
  • brak konieczności wystawiania duplikatów faktur, głównie z uwagi na fakt, że e-faktura w systemie KSeF nie ma możliwości ulegnięcia zniszczeniu bądź zgubieniu, dlatego też w każdej chwili będzie dostępna zarówno dla wystawcy, jak i odbiorcy;
  • zwiększenie szybkości wymiany danych w kontaktach między kontrahentami;
  • automatyzacja procesów księgowych, przekładająca się na oszczędność czasu pracowników oraz zmniejszenie liczby pomyłek przy ręcznym wprowadzaniu danych;
  • możliwość przechowywania i archiwizacji e-faktur przez okres 10 lat, zapewniany przez administrację (rozwiązanie kryje za sobą duże oszczędności).

Proces przygotowania faktur sprzedażowych w KSeF jest naprawdę prosty. Obejmuje kolejno: przygotowanie merytoryczne faktury, przygotowanie techniczne faktury, autoryzację użytkownika w systemie, wysłanie faktury do KSeF, walidację i jej przyjęcie, a finalnie nadanie numeru referencyjnego.

- R E K L A M A -

KSeF – dla kogo?

Zgodnie z zapowiedziami, wszyscy podatnicy VAT, którzy mają siedzibę lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce, zobowiązani będą wystawiać faktury w ustrukturyzowanej formie. Ponadto, istnieje szereg wymagań technicznych i prawnych, jakie musi spełnić podatnik chcący korzystać z systemu KSeF. Dotyczą one między innymi kwalifikowanych certyfikatów, możliwości integracji z samym systemem czy spełniania standard UBL – Universal Business Language. Proces wdrażania systemu KSeF jest wieloaspektowy – na szczęście istnieją wykwalifikowane grupy księgowo-podatkowe, które pomagają w lepszym rozumieniu działania Krajowego Systemu e-Faktur. Jedną z nich jest KR Group, która na swojej stronie internetowej, www.krgroup.pl, sugeruje nowoczesne rozwiązania dla przedsiębiorców spośród wielu branż. W razie potrzeby, eksperci są w stanie przeprowadzić konkretne warsztaty dedykowane do specyfiki danej organizacji, tym samym wdrażając nowoczesne rozwiązania w prosty i przystępny sposób.

materiał partnera

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: