Data Centers, czyli centra danych, to w dużym skrócie obiekty, w których przechowywane są dane. Nadal nie jest to dla Ciebie zrozumiałe? Już wyjaśniamy!
Internet nie jest w powietrzu. Fizyczne nośniki danych
Aktualnie w internecie funkcjonują setki milionów stron. Będąc każdego dnia online często zapominamy, że cały ten content musi się gdzieś znajdować fizycznie. Do tego właśnie służą Data Center, czyli specjalistyczne obiekty, w których znajdują się macierze dyskowe serwery i urządzenia sieciowe. Głównym pomieszczeniem każdego centrum danych jest serwerownia, a same obiekty swoją powierzchnią dorównują nierzadko stadionom piłkarskim.
Do czego służą centra danych?
Centra danych służą przede wszystkim do przechowywania zawartości internetu, ale także zapewniają bezpieczeństwo i niezawodność. Są zaprojektowane w taki sposób, aby mieć na stałe zapewniony dostęp do energii: w skład niezbędnej infrastruktury profesjonalnego data center wchodzą pomieszcza UPS, agregaty prądotwórcze oraz transformatory. W data center znajdują się także magazyny, w których składowane jest paliwo do agregatów, przez co zapewniona jest ciągłość funkcjonowania całej jednostki.
Kto korzysta z centrów danych?
Z centrów danych pośrednio korzystają wszyscy, którzy w jakikolwiek sposób używają internetu na co dzień w pracy, do rozrywki, czy robiąc przelew w aplikacji bankowej. Natomiast bezpośrednio klientami centrów danych są firmy hostingowe, dostawcy usług online, portale i strony www., giganci z sektora e-commerce, deweloperzy i zarządzający aplikacjami, a także coraz częściej właściciele prywatnych przedsiębiorstw.
Niektóre osoby, które jeszcze nie poznały pojęcia data center, z różnych przyczyn wolą trzymać swoje dane na prywatnym serwerze, znajdującym się na terenie przedsiębiorstwa. Jeśli chodzi o korporacje i olbrzymie firmy software’owe, najczęściej dysponują one własnymi data centers i nie o nich tutaj mówimy. Bardziej problematyczne są kwestie związane z samodzielnym przechowywaniem danych w mikroprzedsiębiorstwach, w których co pewien czas dochodzi do tzw. wycieków danych. Chociaż takie wycieki związane są z błędami programistycznymi i nie mają nic wspólnego z fizycznym przechowywaniem danych, właściciele niewielkich przedsiębiorstw mylnie zakładają, że fizyczne „wyprowadzenie” danych z firmy do centrum danych może skutkować przejęciem tych danych przez osoby niepowołane.
Tymczasem ryzyko wystąpienia „wycieku”, jeśli oprogramowanie jest wadliwe, jest takie samo wewnątrz firmy, jak i w data center. A migrując dane do data center zyskujemy znacznie większe bezpieczeństwo związane z odpowiednimi fizycznymi zabezpieczeniami: utrata danych na skutek przerwanego zasilania, czynników atmosferycznych czy pożarów jest w data center znikoma. Wszystkie takie jednostki posiadają liczne zabezpieczenia chroniące przed mechanicznymi uszkodzeniami nośników danych: z zasady stawiane są z dala od terenów zalewowych, dróg i lotnisk, a także są skutecznie chronione w sposób tradycyjny.
Płacąc za przechowywanie danych w data center klient może zapomnieć o kwestiach związanych z konserwacją sprzętu, podłączaniem kolejnych urządzeń i skalowaniem. Co więcej, otrzymuje gwarancję nieprzerwanego działania jego usługi i permanentnego dostępu do danych.