Kutno otrzymało ze strony spółki Skarbu Państwa – Polskiej Grupy Górniczej zapewnienie dostaw węgla po preferencyjnej cenie. Niestety spółka zamiast 400 ton ekogroszku dla Kutna przewidziała jedynie 108 ton tego surowca.
PGG poinformowała natomiast, że więcej będzie węgla typu: kostka i orzech. Mieszkańcy deklarowali potrzebę tego surowca na około 100 ton, z kolei spółka PGG oferuje około 400 ton takiego węgla.
Ponadto w przesłanej ofercie nie znalazła się sprzedaż miału węglowego.
— W związku z powyższym Miasto Kutno będzie zmuszone przedłożyć mieszkańcom propozycję zakupu węgla innego rodzaju niż był wnioskowany — mówi Joanna Brylska, kierownik biura prasowego UM Kutno.
I dodaje: „Po podpisaniu umowy przez spółkę węglową, Miasto niezwłocznie rozpocznie transport węgla do kutnowskiego składu opału przy ul. Konopnickiej 54, który będzie realizował dystrybucję węgla na terenie miasta. Wpłaty na zakup węgla będzie można dokonać dopiero po faktycznym dotarciu węgla do Kutna, o czym niezwłocznie mieszkańców poinformujemy.” — mówi Brylska.
Miasto Kutno, na podstawie złożonych przez mieszkańców wniosków, zgłosiło zapotrzebowanie na węgiel do 31 grudnia 2022 roku w następującym sortymencie i ilościach:
- ekogroszek / groszek – 400 t.
- gruby (kostka, orzech) – 100 t.
- miał – 25 t.
Ze strony spółki Polskiej Grupy Górniczej do końca bieżącego roku otrzymaliśmy zapewnienie dostaw węgla typu:
- ekogroszek – 108 t.
- orzech – 189 t.
- kostka – 216 t.