Dziś Wielka Sobota i z tej okazji kutnianie zgromadzili się przed swoimi świątyniami, aby poświęcić pokarmy w świątecznych koszyczkach i przygotować się na uroczystą Wielkanoc.
Święcenie pokarmów wielkanocnych jest jedną z najbardziej uroczystych tradycji wielkanocnych, praktykowaną przez wiele pokoleń. W tym roku, wspaniała wiosenna pogoda dodatkowo przyczyniła się do radości spotkania się w kościołach i dzielenia się tym wyjątkowym momentem z innymi. Z naszym obiektywem odwiedziliśmy parafię pw. św. Wawrzyńca. Tam na stołach rozstawionych przed kościołem można było dostrzec tradycyjne kosze wypełnione chlebem, jajkami, kiełbasą, sólą, chrzanem oraz innymi wielkanocnymi pokarmami.
Symbolika święconki jest głęboko zakorzeniona w chrześcijańskiej tradycji. Poszczególne elementy święconki mają symboliczne znaczenie, które przypomina wiernym o głębszych wartościach religijnych związanych z Wielkanocą. Na przykład, chleb symbolizuje Ciało Chrystusa, jajka przedstawiają zmartwychwstanie i nowe życie, a sól przypomina o trwałości bożych obietnic. Chrzan natomiast symbolizuje gorzkie męki Chrystusa.
Święcenie pokarmów wielkanocnych nie tylko odzwierciedla głębokie znaczenie religijne, ale także jest momentem wspólnoty i jedności dla parafian. To czas, kiedy wspólnie dzielą się radością zmartwychwstania Chrystusa oraz zacieśniają więzi rodzinne i społeczne.