Edukacyjne i rozwojowe zabawki dla niemowlęcia – jakie wybrać?

Zabawa to jedna z podstawowych potrzeb dziecka. Bawiąc się, maluch poznaje otaczający go świat, w którym wszystko jest dla niego nowe i zaskakujące. Szczególne znaczenie dla rozwoju w dziedzinie poznawczej i psychofizycznej mają pierwsze lata życia. Jeżeli masz w domu brzdąca lub ktoś z twoich bliskich niedawno został rodzicem, zapewne zastanawiasz się, jakie zabawki sprawią dziecku radość, a jednocześnie będą wspierały jego rozwój. Oto propozycje edukacyjnych zabawek dla najmłodszych!

- R E K L A M A -

Stymulowanie wzroku i słuchu poprzez zabawę

Czy słyszałeś już kiedyś o integracji sensorycznej? Pojęcie to powinien poznać każdy rodzic. Najprościej mówiąc, integracja sensoryczna oznacza zdolność do odbierania i prawidłowego przetwarzania bodźców z otoczenia za pomocą zmysłów. Stymulowanie wzroku, słuchu, węchu, smaku i dotyku należy rozpocząć już w pierwszych miesiącach życia maluszka. Im jest starszy, tym lepiej rozumie informacje, które zewsząd do niego docierają, a jednocześnie uczy się, jak funkcjonować w otaczającym go świecie. 

Jak stymulować zmysły kilkumiesięcznego brzdąca? Oczywiście poprzez zabawę! Świetnie sprawdzą się zabawki o zróżnicowanej fakturze, które maluch może do woli dotykać, gryźć czy podrzucać. Aby stymulować słuch u nieco starszego maluszka, warto zaciekawić go zabawkami wydającymi przyjemne dźwięki. Mogą to być proste instrumenty muzyczne, takie jak marakasy, cymbałki czy dzwoneczki. Maluszkowi spodobają się także kolorowe książeczki sensoryczne, dzięki którym będzie mógł poznać nowe barwy, kształty, faktury czy konsystencje.

- R E K L A M A -

Pomóż swojemu dziecku w rozwoju motoryki

W okolicach 6-9 miesiąca życia niemowlę zaczyna kształtować motorykę małą. Dłonie i paluszki stają się coraz sprawniejsze, a dziecko może już całkiem precyzyjnie podnosić wybrane przedmioty. Istnieje wiele zabawek, które pomagają maluszkom rozwijać zdolności manualne. Należą do nich sortery, czyli pudełka z otworami w różnych kształtach, do których brzdąc może wrzucać klocki. Doskonałym wsparciem rozwoju motoryki małej są również puzzle dla dzieci

Układanki przeznaczone dla najmłodszych składają się z kilku dużych elementów i zawierają piękne grafiki. Chwytając puzzle w rączki i dopasowując do siebie poszczególne elementy, dziecko ćwiczy chwyt szczypcowy, a przy tym uczy się logicznego myślenia. Sprawność dłoni bobas można także rozwijać, bawiąc się klockami. Dobrym wyborem dla rocznego malucha będą duże klocki drewniane lub gumowe do układania jeden na drugim. Alternatywą dla klasycznych klocków jest piramida, na którą dziecko może nakładać obręcze. Każda z tych zabawek będzie wspierała jego prawidłowy rozwój.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: