Tutaj dowiesz się najciekawszych informacji oraz legend, które dotyczą miasta Ełk. Sprawdź, co kiedyś spotkało to miasto i jakie opowiadania wciąż krążą po Ełku.
- R E K L A M A -
Podstawowe informacje o mieście Ełk
Oto kilka podstawowych informacji o Ełku.
Ełk to największe miasto na mazurach i leży nad jeziorem ełckim. Uzyskał on prawa miejskie w 1445 roku. W Ełku w 1398 roku Krzyżacy zbudowali zamek na wyspie na Jeziorze Ełckim, a w 1910 roku wybudowano most, który łączy Ełk z zamkiem krzyżackim. Podczas potopu szwedzkiego miasto to zostało doszczętnie zniszczone i złupione.
- R E K L A M A -
- Wzdłuż Jeziora Ełckiego znajduję się deptak o długości 6 kilometrów.
- Park Królowej Luizy teraz Park Solidarności znajduje się w centrum miasta i został założony na przełomie XIX wieku. W parku znajduję się zabytkowa fontanna, która istnieje od początku założenia tego obiektu.
- Główną ulicą Ełku jest ulica Wojska Polskiego. Znajdują się na niej wiele punktów handlowych oraz usługowych.
- Jezioro Ełckie ma 380 ha powierzchni i 55 metrów głębokości. Wpada do tego jeziora rzeka Ełk.
Legendy o Ełku
Tutaj znajdziesz dwie najsłynniejsze legendy o tym mieście.
- Wisielcza Góra – choć zalicza się ją do legend to jednak ten obiekt nie jest wytworem ludzkiej fantazji. Na mapie z 1800 roku Prus Wschodnich znajduje się punkt nazwany „Gericht”- sąd. Może to wskazywać na miejsce, gdzie odbywały się wyroki poprzez powieszenie. Jadąc drogą z Ełku do Szyby po lewej stronie znajdował się pagórek, który został nazwany Wisielcza Góra i do XVIII wieku stała tam jeszcze szubienica.
- Podziemny tunel pod jeziorem – W czasie ataku na Ełk przez tatarów miasto zostało spalone i splądrowane, a wielu ludzi wzięto do jasyru. Jednak niektórym mieszkańcom udało się ukryć w zamku przed wspomnianym atakiem. Byli tam bezpiecznie, ponieważ most wiodący do zamku został spalony w obliczu zagrożenia, więc nie było możliwości wtargnięcia tam nie zamaczając swoich ubrań. Po wygranym ataku na miasto żołnierze zasnęli, a mieszkańcy z zamku wydostali się na ląd podziemnym przejściem, aby uratować pozostałych ludzi z niewoli. Udało się im oswobodzić więźniów, a Tatarzy nie wiedzieli co się stało i opowiadali sobie niesamowite legendy o tej sytuacji.
Sprawdź także jak wybrać studio tatuażu w Ełku.
- R E K L A M A -
- R E K L A M A -