Funkcjonalne projektowanie osiedla – czym się kierować?

Mimo iż inwestor zainteresowany kupnem mieszkania w pierwszej chwili zwykle zwraca uwagę na wnętrza, ich wielkość, rozkład czy standard lokalu, z czasem na znaczeniu zyskuje wszystko to, co znajduje się wokół domu. Urbaniści planujący nowe osiedla mieszkaniowe muszą pogodzić oczekiwania deweloperów, dążących do optymalizacji powierzchni mieszkalnej z potrzebami przyszłych mieszkańców, dla których liczy się komfortowy dostęp do niezbędnych udogodnień. Na jakie aspekty zwracać szczególną uwagę przy projektowaniu terenów mieszkaniowych?

- R E K L A M A -

Bezpieczeństwo

Architekci tworzący projekty osiedli, powinni odpowiadać na potrzeby ich przyszłych lokatorów pod względem bezpieczeństwa. Mimo iż wszechobecne ogrodzenia powoli odchodzą do przeszłości, nie oznacza to rezygnacji z konieczności zapewnienia bezpiecznego przebywania na terenie osiedla. Miejsce płotów zajmują nowoczesne systemy monitoringu, otwierane automatycznie szlabany wjazdowe czy całodobowe dyżury ochroniarskie.

Miejsce do zabawy i wypoczynku

Niezwykle istotne jest również to, by mieszkańcy osiedli mogli spędzać czas wolny w komfortowych warunkach. Pośród obiektów mieszkalnych i usługowych warto zaplanować strefę zieleni z ławkami, stolikami czy zadaszoną pergolą, gdzie można zregenerować siły i uspokoić się dzięki bezpośredniemu kontaktowi z zielenią. Obecnie coraz częściej osiedla wyposażane są w place zabaw, ale także w zadaszone bawialnie, gdzie najmłodsi mogą spędzać wolny czas niezależnie od pogody.

- R E K L A M A -

Bliskość niezbędnych usług

Rozwiązaniem, które znacznie ułatwia życie i podnosi atrakcyjność projektu osiedla, jest bezpośredni dostęp do niezbędnych usług. Warto zadbać o to, by w pobliżu znalazły się miejsca na sklepy, lokale usługowe i gastronomiczne, dzięki którym mieszkańcy większość swoich codziennych spraw będą mogli załatwić w jednym miejscu.

Miejsca postojowe

Obecnie wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez samochodu, dlatego nowe osiedla muszą odpowiadać na potrzeby mieszkańców również w zakresie bezpiecznego przechowywania ich pojazdów. Miejsce postojowe w podziemnej hali garażowej to jedno z tych rozwiązań, którego na nowoczesnym osiedlu nie może zabraknąć.

- R E K L A M A -

Dodatkowa przestrzeń do przechowywania

Renomowane pracownie, takie jak np. wrocławskie Studio Architektury SRDK, szczególny nacisk kładą również na funkcjonalność tworzonych przez siebie projektów. Jednym z istotnych elementów podnoszących użyteczność budynków mieszkalnych jest zapewnienie w nich dodatkowej przestrzeni w postaci komórek lokatorskich czy rowerowni, w których można bezpiecznie przechować sprzęt sportowy, czy inne nieużywane na co dzień przedmioty.

Funkcjonalne części wspólne

Kolejną zaletą rozsądnie planowanych osiedli jest wysoki standard części wspólnych: klatek schodowych, korytarzy, wind oraz innych elementów budynku. To nie tylko kwestia estetyki oraz odporności na trudy użytkowania, ale także realna korzyść dla mieszkańców i administratorów budynku. Wysoka jakość materiałów zastosowanych w częściach wspólnych przekłada się na niższe koszty ich utrzymania oraz rzadsze remonty i konserwacje.

Funkcjonalne projekty osiedli – warto planować mądrze

Potrzeby mieszkańców zmieniają się wraz z duchem czasu, a za tymi zmianami muszą nadążać architekci oraz urbaniści. Doskonale widać to po projektach tworzonych przez Studio Architektury SRDK, które w stolicy Dolnego Śląska od lat tworzy nowoczesne, funkcjonalne i bliskie potrzebom mieszkańców projekty osiedli, świetnie wkomponowanych w miejską tkankę Wrocławia.

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: