REKLAMA
niedziela, 3, lipiec 2022
REKLAMA

Funkcjonalne projektowanie osiedla – czym się kierować?

poniżej dalsza część artykułu

Mimo iż inwestor zainteresowany kupnem mieszkania w pierwszej chwili zwykle zwraca uwagę na wnętrza, ich wielkość, rozkład czy standard lokalu, z czasem na znaczeniu zyskuje wszystko to, co znajduje się wokół domu. Urbaniści planujący nowe osiedla mieszkaniowe muszą pogodzić oczekiwania deweloperów, dążących do optymalizacji powierzchni mieszkalnej z potrzebami przyszłych mieszkańców, dla których liczy się komfortowy dostęp do niezbędnych udogodnień. Na jakie aspekty zwracać szczególną uwagę przy projektowaniu terenów mieszkaniowych?

Bezpieczeństwo

Architekci tworzący projekty osiedli, powinni odpowiadać na potrzeby ich przyszłych lokatorów pod względem bezpieczeństwa. Mimo iż wszechobecne ogrodzenia powoli odchodzą do przeszłości, nie oznacza to rezygnacji z konieczności zapewnienia bezpiecznego przebywania na terenie osiedla. Miejsce płotów zajmują nowoczesne systemy monitoringu, otwierane automatycznie szlabany wjazdowe czy całodobowe dyżury ochroniarskie.

Miejsce do zabawy i wypoczynku

poniżej dalsza część artykułu

Niezwykle istotne jest również to, by mieszkańcy osiedli mogli spędzać czas wolny w komfortowych warunkach. Pośród obiektów mieszkalnych i usługowych warto zaplanować strefę zieleni z ławkami, stolikami czy zadaszoną pergolą, gdzie można zregenerować siły i uspokoić się dzięki bezpośredniemu kontaktowi z zielenią. Obecnie coraz częściej osiedla wyposażane są w place zabaw, ale także w zadaszone bawialnie, gdzie najmłodsi mogą spędzać wolny czas niezależnie od pogody.

Bliskość niezbędnych usług

Rozwiązaniem, które znacznie ułatwia życie i podnosi atrakcyjność projektu osiedla, jest bezpośredni dostęp do niezbędnych usług. Warto zadbać o to, by w pobliżu znalazły się miejsca na sklepy, lokale usługowe i gastronomiczne, dzięki którym mieszkańcy większość swoich codziennych spraw będą mogli załatwić w jednym miejscu.

Miejsca postojowe

poniżej dalsza część artykułu

Obecnie wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez samochodu, dlatego nowe osiedla muszą odpowiadać na potrzeby mieszkańców również w zakresie bezpiecznego przechowywania ich pojazdów. Miejsce postojowe w podziemnej hali garażowej to jedno z tych rozwiązań, którego na nowoczesnym osiedlu nie może zabraknąć.

Dodatkowa przestrzeń do przechowywania

Renomowane pracownie, takie jak np. wrocławskie Studio Architektury SRDK, szczególny nacisk kładą również na funkcjonalność tworzonych przez siebie projektów. Jednym z istotnych elementów podnoszących użyteczność budynków mieszkalnych jest zapewnienie w nich dodatkowej przestrzeni w postaci komórek lokatorskich czy rowerowni, w których można bezpiecznie przechować sprzęt sportowy, czy inne nieużywane na co dzień przedmioty.

Funkcjonalne części wspólne

poniżej dalsza część artykułu

Kolejną zaletą rozsądnie planowanych osiedli jest wysoki standard części wspólnych: klatek schodowych, korytarzy, wind oraz innych elementów budynku. To nie tylko kwestia estetyki oraz odporności na trudy użytkowania, ale także realna korzyść dla mieszkańców i administratorów budynku. Wysoka jakość materiałów zastosowanych w częściach wspólnych przekłada się na niższe koszty ich utrzymania oraz rzadsze remonty i konserwacje.

Funkcjonalne projekty osiedli – warto planować mądrze

Potrzeby mieszkańców zmieniają się wraz z duchem czasu, a za tymi zmianami muszą nadążać architekci oraz urbaniści. Doskonale widać to po projektach tworzonych przez Studio Architektury SRDK, które w stolicy Dolnego Śląska od lat tworzy nowoczesne, funkcjonalne i bliskie potrzebom mieszkańców projekty osiedli, świetnie wkomponowanych w miejską tkankę Wrocławia.

reklama

Warto przeczytać:

reklama