Gdzie rodzić w Łodzi? Na co zwrócić uwagę przy wyborze szpitala do porodu?

Poród to ten moment w życiu kobiety, który może i powinien zostać zapamiętany jako piękne doświadczenie i chwila przeistoczenia się w mamę nowo narodzonego człowieka. Niektóre pacjentki nie wspominają jednak tego wydarzenia najlepiej – mówią o ogromnym bólu, braku poczucia sprawczości czy wręcz o traumie. Warto więc jeszcze przed porodem pomyśleć o sposobach na zminimalizowanie ryzyka takiego scenariusza. Wśród tych sposobów można oczywiście wyróżnić świadomy i przemyślany wybór szpitala do porodu. Gdzie rodzić w Łodzi? Na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać, podejmując decyzję o tym, gdzie zostanie rozwiązana ciąża?

- R E K L A M A -

Szpital do porodu – na co zwrócić uwagę przy wyborze placówki medycznej?

O komforcie i poczuciu bezpieczeństwa u kobiety podczas porodu decyduje tak naprawdę wiele czynników. Część z nich zależy od szpitala, w którym dochodzi do rozwiązania ciąży. I tak, wybierając placówkę medyczną do porodu, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na takie aspekty, jak:

  • możliwość wcześniejszego odwiedzenia szpitala, zapoznania się z jego topografią, obejrzenia sal porodowych i poporodowych (jeśli podczas wizyty są one akurat puste). Coraz więcej placówek zapewnia taką opcję, co zdecydowanie może wpłynąć na decyzję ciężarnej;
  • deklarację szpitala o przestrzeganiu planu porodu, zapewnieniu różnych rodzajów łagodzenia bólu (włącznie z gwarancją uzyskania znieczulenia zewnątrzoponowego), o ochronie krocza, a także o możliwości przyjmowania pozycji wertykalnych w trakcie porodu i o jego aktywnym prowadzeniu. Co prawda wszystkie te aspekty powinny być standardem, natomiast nadal w wielu szpitalach trzeba się o nie upominać – dlatego właśnie warto zweryfikować, jaki stosunek do wspomnianych kwestii ma wybrana placówka;
  • deklaracje szpitala o możliwości kangurowania noworodka po porodzie przez matkę, a w przypadku braku takiej możliwości (na przykład po cięciu cesarskim) – przez ojca, a także o możliwości obecności osoby towarzyszącej przy porodzie;
  • stopień referencyjności szpitala – wybrana „porodówka” powinna być przynajmniej w II stopniu referencyjności, mieć sale operacyjne, przystosowane do wykonania nagłego cięcia cesarskiego, a także posiadać oddział neonatologiczny;
  • tydzień ciąży, od którego szpital przyjmuje pacjentki (niektóre placówki przyjmują jedynie ciążę „donoszone”, czyli po ukończeniu 37 tygodnia), a także możliwość rozwiązywania ciąż powikłanych cholestazą, nadciśnieniem czy cukrzycą ciążową (te kwestie wiążą się ze stopniem referencyjności szpitala).

Wiele pacjentek zastanawia się również, czy jedną z ważnych kwestii do rozważenia przy wyborze konkretnej placówki do porodu, powinna być odległość obiektu od miejsca zamieszkania ciężarnej. Z jednej strony daje to oczywiście komfort psychiczny, natomiast warto tu wspomnieć, że znakomita większość ciąż kończy się w okolicach terminu, bez powikłań, a także bez spektakularnego odejścia wód płodowych. Tak naprawdę od zarejestrowania regularnych skurczy porodowych, osoba w niepowikłanej ciąży ma kilkadziesiąt minut na dotarcie do szpitala. Jeśli więc placówka zlokalizowana najbliżej nie spełnia oczekiwań kobiety i chciałaby ona rodzić w szpitalu oddalonym o kilka czy nawet kilkanaście kilometrów, to przy prawidłowo rozwijającej się ciąży i możliwości transportu nie ma do takiej podróży przeciwwskazań.

- R E K L A M A -

Poród w Łodzi – który szpital wybrać?

Jedną z placówek znajdujących się w Łodzi, która zapewnia swoim pacjentkom porody w komfortowych, bezpiecznych i empatycznych warunkach, jest szpital Salve, wraz z jego oddziałem położniczym. Przyjmuje on pacjentki z całej Polski, a także kobiety, które prowadziły ciąże w innych placówkach. Z akcją porodową mogą zgłaszać się panie po 32 tygodniu ciąży – bez obaw, że zostaną odesłane do innego szpitala. Odział położniczy Salve przyjmuje rodzące w ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia (porody są więc bezpłatne).

W szpitalu Salve porody prowadzone są z dbałością o nowoczesne standardy opieki porodowej. Ochrona krocza, farmakologiczne i niefarmakologiczne metody łagodzenia bólu, respektowanie planu porodu oraz możliwość aktywnego rodzenia w pozycjach wertykalnych – wszystkie te aspekty, ułatwiające fizjologiczne przeprowadzenie porodu, są standardem w szpitalu Salve. Dogodny dojazd, intymne warunki porodu oraz sal poporodowych, doskonała opieka i wykwalifikowany personel sprawiają, że na pytanie o to, gdzie rodzić w Łodzi, odpowiedź nasuwa się naturalnie i jest nią oddział położniczy szpitala Salve.

- R E K L A M A -

artykuł sponsorowany

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: