Gdzie szukać informacji o zawodzie psychologa?

Psychologia umożliwia nam poznawanie mechanizmów, które kierują psychiką oraz kryją się za ludzkim zachowaniem. To dziedzina nauki niebywale interesująca, dlatego coraz więcej osób odkrywa w tym kierunku pasję – i chce rozpocząć ścieżkę kariery z nią związaną. Psychologowie mogą pracować w różnorodnych placówkach, takich jak szpitalne czy poradnie, korporacje oraz szkoły, a także otworzyć własny gabinet. Warto zapoznać się z tym, jak wygląda praca psychologa – pojawia się jednak pytanie, gdzie szukać informacji o zawodzie psychologa. Sprawdźcie nasze wskazówki w tym zakresie!

- R E K L A M A -

Jak zostać psychologiem?

Aby móc pełnić zawód psychologa, musimy zostać wpisani na regionalną listę psychologów – dopiero w tym momencie otrzymujemy prawo do wykonywania tego zawodu. Zanim jednak to nastąpi, niezbędne jest spełnienie kilku warunków. Podstawowym wymaganiem jest ukończenie studiów psychologicznych. Co więcej, konieczne jest pozytywne zaliczenie podyplomowego stażu zawodowego, który przeprowadzany jest pod nadzorem doświadczonego psychologa. Istotne jest przy tym posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych i władanie językiem – zarówno w piśmie, jak i mowie – w zakresie potrzebnym do podjęcia działalności jako psycholog.

Na czym polega praca psychologa?

Zgodnie z zapisami w ustawie o zawodzie psychologa i samorządzie zawodowym psychologów wykonywanie zawodu psychologa wiąże się ze świadczeniem usług psychologicznych. Kompetencje obejmują przy tym opiniowanie, diagnozę psychologiczną, udzielanie pomocy psychologicznej i psychoterapię. Ustawa ta wskazuje również, że jako wykonywanie zawodu psychologa uwzględniane jest również prowadzenie badań naukowych w zakresie psychologii, jak również poświęcanie się dydaktycznej działalności w tym zakresie.

- R E K L A M A -

Zawód psychologa – gdzie szukać o nim informacji?

Zarówno osoby przygotowujące się do podjęcia zawodu psychologa w przyszłości, jak i młodzi psychologowie znajdujący się na początku kariery powinni zapoznać się z tym, jak wygląda praca psychologa. Na różnorodnych stronach internetowych możemy odnaleźć ogólne opisy obowiązków wiążących się z pełnieniem tego zawodu – warto jednak zwrócić uwagę na wypowiedzi specjalistów, którzy opisują swoje codzienne doświadczenia i pokazują pracę psychologa z odmiennej perspektywy. Jako odpowiedź na pytanie, gdzie szukać informacji o zawodzie psychologa, przedstawiamy kilka źródeł cennej wiedzy.

Blogi dla początkujących psychologów

Niektórzy psychologowie prowadzą blogi – są one doskonałym źródłem informacji dla osób rozpoczynających karierę czy będących jeszcze studentami psychologii. Warto jednak zaznaczyć, że takie blogi mogą być również interesujące dla doświadczonych psychologów! Poruszana tematyka jest tak zróżnicowana, że każdy odnajdzie przydatne dla niego zagadnienia. Tematy postów mogą obejmować przydatne podczas pracy narzędzia czy metody, omawiać błędy popełniane w przeszłości i wskazówki, jak ich unikać, a także przedstawiać dobre praktyki w codziennej pracy. Takie blogi ukazują również doświadczenia ich autorów, co pozwala spojrzeć na ten zawód w zupełnie innym ujęciu.

- R E K L A M A -

Staże i szkolenia psychologiczne

Informacje o zawodzie psychologa można zdobyć również w praktyce – podczas staży i szkoleń psychologicznych czy wolontariatu. Uczestnicząc w nich, możemy obserwować pracę specjalistów, poznawać codzienne obowiązki i uczyć się dobrych praktyk. Szkolenia psychologiczne to szczególnie dobry sposób na pozyskanie nowej wiedzy oraz umiejętności praktycznych, jeśli odbywają się one w formie wykładowo-warsztatowej. Co więcej, spotkania umożliwiają nam poznanie innych osób, które pasjonują się psychologią, a także doświadczonych specjalistów, którzy chętnie podzielą się wskazówkami oraz porozmawiają o swoich pierwszych krokach w zawodzie i rozwoju.

Odkryj portal zarówno dla obecnych, jak i przyszłych psychologów: https://www.psychostart.pl/. Znajdziesz na nim ofertę szkoleń oraz praktyk, a także bloga poświęconego psychologii.

Wywiady ze specjalistami

Warto również słuchać podcastów oraz czytać wywiady, w których psychologowie dzielą się swoimi przemyśleniami i opisują swoją pracę. Każdy psycholog posiada odmienne doświadczenia i preferuje inne techniki działania – zapoznając się z nimi, możemy wybrać sposób działania najlepszy dla nas.

Informacje o zawodzie psychologa możemy zdobywać w wielu miejscach – warto czytać blogi poświęcone psychologii, uczestniczyć w stażach i szkoleniach psychologicznych, a także słuchać bądź czytać wywiady ze specjalistami. Na uwagę zasługują również czasopisma poświęcone psychologii oraz książki.

materiał zewnętrzny

- R E K L A M A -

Polecamy:

Nie przegap: