Dlaczego zdecydowała się Pani kandydować na stanowisko Wójta gminy Kutno?
To
było poniekąd zaproszenie ze strony mieszkańców. Wielokrotnie
byłam przez nich pytana, czy podejmę się tego wyzwania. Długo
się zastanawiałam, ale po rozmowach z mieszkańcami, poznaniu
i
wysłuchaniu ich problemów, podjęłam decyzję, że będę
kandydować. Ta gmina potrzebuje świeżości, zarówno w sposobie
zarządzania, jak i kontaktach z ludźmi. Mieszkańcy nie oczekują
jakichś wielkich „skoków” w inną przestrzeń, tylko
zapewnienia podstawowych potrzeb. I ja chciałabym tym potrzebom
sprostać.
Co zatem wymaga poprawienia w gminie Kutno?
Żyjemy w otoczeniu miasta Kutno, które bardzo dobrze się rozwija. Niestety, wielu okolicznych mieszkańców jest odciętych od kontaktu z miastem. A warto wspomnieć, że nawet Urząd Gminy znajduje się w centrum Miasta Róż. Występują duże problemy z komunikacją publiczną, a nie każdy ma samochód, by dojechać do Kutna. Problem dotyka głównie młodzież i osoby starsze. Połączenia komunikacyjne wymagają usprawnień, aby te osoby mogły współkorzystać z miejskich usług.
Z dużym zaniepokojeniem można też spoglądać w stronę szkół. Młodzież chce się kształcić w dobrych placówkach i szuka ich w mieście. Dobrze, że są takie możliwości, ale dlaczego nie umacniać naszych szkół gminnych? Tu również można się rozwijać i odnosić sukcesy. Należy pamiętać, że młodzież jest naszą przyszłością i kiedyś nas zastąpi. Trzeba odpowiednio ją przygotować, aby nie chciała opuszczać naszych miejscowości, aby czuła się dumna i spójna z terenem, na którym mieszka.
Mieszkańcy zgłaszają też problem zaniedbanych dróg. Nie chodzi tu stricte o zły stan nawierzchni, choć takie przypadki też się zdarzają, ale o zarośnięte pobocza, które stwarzają niebezpieczeństwo zarówno dla kierujących jak i pieszych. Należy poprawić też sytuację drogową wokół szkół, które powinny być oazą bezpieczeństwa.
Wsparcia wymaga kultura i sztuka. Żyjemy w dobie nasycenia internetem i telewizją, jesteśmy głodni spotkań, które sprzyjają budowaniu relacji międzyludzkich. Trzeba bardziej zadbać o lokalną wspólnotę, o koła gospodyń, strażaków, wędkarzy i wiele innych grup. Słyszę głosy z terenu, że ludzie chcą działać, ale muszą czuć gminne wsparcie.
Poza tym trzeba pracować nad podstawowymi sprawami – pozyskiwaniem środków na wszelakie działania m.in. z zakresu drogownictwa, kanalizacji, gazociągów i termomodernizacji. Będę mobilizować wszystkich, abyśmy działali dla dobra gminy.
Kim jest na co dzień kandydatka na Wójta gminy Kutno?
Jestem kobietą o silnej osobowości, matką dwóch synów i kochającą żoną. Wiele razem przeszliśmy z mężem w życiu i bardzo mnie to ukształtowało. Jestem uśmiechniętą i aktywną osobą, która lubi pracować z ludźmi. Mam bogate doświadczenie w branży rolniczej i posiadam własne gospodarstwo, które od podstaw budowaliśmy wraz z mężem. Jest to dodatkowy atut, który stawia mnie w roli dobrego gospodarza, który umie zarządzać własnym kapitałem i chce zarządzać kapitałem mieszkańców gminy.
Ukończyłam Akademię Rolniczą w Poznaniu, mogę pochwalić się też dwoma podyplomowymi kierunkami menadżerskimi i prawo ochrony środowiska. Uczestniczę w wielu konferencjach, gdzie zdobywam doświadczenie. Jako dyrektor Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Kutnie rozsławiłam powiat kutnowski na cały kraj. Jestem inicjatorem i pomysłodawcą konkursu Lew Kutnowski, który promuje naszą regionalną przedsiębiorczość. Jest to dla mnie ogromna satysfakcja i dziękuję wszystkim, którzy pomogli mi w organizacji tego konkursu, a także gratuluję mieszkańcom ich sukcesów i osiągnięć.
▪ materiał wyborczy sfinansowany przez Komitet Wyborczy Wyborców Justyny Jasińskiej